Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria tashmë po ndodhet në fillimin e valës së katërt të pandemisë së Covid-19

Foto: BGNES

Vendi është në fillimin e valës së katërt të koronavirusit. Për momentin, ajo nuk po zhvillohet me një ritëm të shpejtë, tha për Nova TV kryeinspektori shëndetësor shtetëror, Doc. Angell Kunçev.

Numri i njerëzve të infektuar në ditë gjatë javës mund të kalojë 500 persona, gjë që tashmë do të jetë një valë serioze. Është e mundur që numri i të infektuarve në ditë të rritet madje në 3000, parashikoi Kunçev. Fatkeqësisht, as tempi i vaksinimit është i shpejtë dhe as respektohen masa serioze, tha kryeinspektori shëndetësor dhe theksoi se 96% e pacientëve në njësitë e kujdesit intensiv nuk janë të imunizuar.

Kunçev rekomandon kufizime të ashpra anti-epidemike vetëm si një masë е fundit sepse shoqëria është e lodhur dhe nuk pranon masa të reja.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 23 shtatorin

Gjatë ditës së nesërme do të ketë vranësira të ndryshueshme dhe deri në mesditë në vende të izoluara, kryesisht në male dhe rajonet juglindore do të ketë reshje shiu. Pasdite mbi rajonet perëndimore retë do të shpërndahen, dhe deri në mbrëmje mbi..

botuar më 21-09-22 6.20.MD
Kostadin Kostadinov

Kreu i partisë “Vëzrazhdane” po kandidon për president

Kreu i partisë “Vëzrazhdane” Kostadin Kostadinov do të kandidojë për president. "Sepse ka ardhur koha që Bullgaria të ketë një burrë shteti dinjitoz dhe të pavarur," tha Nikollai Drençev nga partia, e cila njoftoi vendimin e komitetit ekzekutiv...

rinovuar më 21-09-22 5.36.MD
Elen Gerxhikov

Kryetari i Këshillit të Kryeqytetit ka dhënë dorëheqje me kërkesë të Bojko Borisovit

Kreu i partisë GERB Bojko Borisov tha se ai e ka kërkuar personalisht dorëheqjen e Kryetarit të Këshillit Bashkiak të Kryeqytetit Elen Gerxhikov. Dje, Gerxhikov, i cili ka mbajtur postin për gati 10 vjet, njoftoi se po jep dorëheqjen për arsye..

botuar më 21-09-22 4.00.MD