Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Emri Varna shfaqet në brezin kryesor asteroid midis Marsit dhe Jupiterit

Foto: EPA/BGNES

Bashkimi Astronomik Ndërkombëtar miratoi emrin “Varna” për asteroidin 510466, njoftoi Doc. Vesellka Radeva nga Observatori Astronomik Detar dhe Planetarium i Shkollës Detare në Varna. Ai rrotullohet rreth Diellit për 2 vjet e 9 muaj në një orbitë pothuajse rrethore. Ndodhet në brezin kryesor asteroid midis Marsit dhe Jupiterit.

Asteroidi Varna u zbulua në imazhet astronomike të bëra më 24 nëntor 2011 me teleskopin Pan-STARRS 1, i cili ndodhet në Observatorin Haleakala të Havait, nga Doc. Radeva dhe Ani Fukita nga Shkolla Gjuhësore “Fr. J . Kjuri” - Varna. Zbulimi është pjesë e punës kërkimore të ekipeve të nxënësve të drejtuar nga Doc. Radeva në kuadrin e Programit Ndërkombëtar për Ndjekjen dhe Kërkimin e Asteroideve. Informacioni është nga BNR Varna.


Më shumë nga rubrika

Christo

Një galeri në Sofje transmeton live nga Parisi projektin e fundit të Christo

Galeria Vivacom Art Hall në Sofje do të transmetojë live nga Parisi një nga ngjarjet kulturore më të shumëpritura në Evropë - hapja zyrtare e projektit të fundit të Christos "Paketimi i Harkut të Triumfit" . "Do të jetë si i gjallë, do të..

botuar më 21-09-18 6.05.PD

Parashikimi i motit për ditët e fundjavës

Ditën e shtunë do të ketë re, pasdite me reshje dhe bubullima. Do të jetë me erë, në Rrafshinën e Danubit dhe në Ultësirën e Trakisë së Epërme do të fryjë erë e fortë veriperëndimore dhe do të bëhet ftohtë. Temperaturat do të lëvizen nga 14 deri në..

botuar më 21-09-17 7.55.MD

Lokalet në Sofje janë hapur pas orës së mbrëmjes

Autoritetet shëndetësore dhe policia kryen inspektimin e radhës në kryeqytet për të përcaktuar nëse masat e reja anti-epidemike po respektohen dhe përsëri konstatuan shkelje. Kjo vjen në sfondin e protestave në të gjithë vendin të industrive të..

botuar më 21-09-17 7.20.MD