Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Bullgaria Demokratike”: Është herët të themi nëse do ta mbështesim kabinetin e propozuar

| rinovuar më 21-08-03 7.22.MD
Vlladisllav Panev
Foto: BGNES

Në takimin e dytë të negociatave për formimin e qeverisë së re, të shpallur nga "Ka një popull të tillë" (ITN) - me "Bullgarinë Demokratike", ishin të pranishëm nënkryetarët e grupit parlamentar Cecka Baçkova dhe Vlladislav Panev, i cili është gjithashtu bashkëkryetar i formacionit.

Kryetari i grupit, Hristo Ivanov, nuk ishte i pranishëm. Pas bisedimeve, Vlladislav Panev tha se grupi parlamentar i "Bullgarisë Demokratike" do të diskutojë kabinetin e propozuar në mbledhjen e tij sot.

"Është herët të themi nëse do ta mbështesim kabinetin e propozuar," tha ai. Panev shtoi se partia ITN ka paraqitur pa detaje përparësitë në programin e saj të qeverisjes - reformën gjyqësore, arsimin dhe politikën sociale.

Pas negociatave me ITN, kryetarja e grupit parlamentar të "BSP për Bullgarinë" Kornelija Ninova gjithashtu deklaroi se nesër në Këshillin Kombëtar BSP do të vendosë nëse do të mbështesë kabinetin e propozuar nga ITN. Ajo tha se hapi tjetër në negociatat me ITN është gjetja e një forme të mbështetjes politike midis politikave të dy partive.Më shumë nga rubrika

Christo

Një galeri në Sofje transmeton live nga Parisi projektin e fundit të Christo

Galeria Vivacom Art Hall në Sofje do të transmetojë live nga Parisi një nga ngjarjet kulturore më të shumëpritura në Evropë - hapja zyrtare e projektit të fundit të Christos "Paketimi i Harkut të Triumfit" . "Do të jetë si i gjallë, do të..

botuar më 21-09-18 6.05.PD

Parashikimi i motit për ditët e fundjavës

Ditën e shtunë do të ketë re, pasdite me reshje dhe bubullima. Do të jetë me erë, në Rrafshinën e Danubit dhe në Ultësirën e Trakisë së Epërme do të fryjë erë e fortë veriperëndimore dhe do të bëhet ftohtë. Temperaturat do të lëvizen nga 14 deri në..

botuar më 21-09-17 7.55.MD

Lokalet në Sofje janë hapur pas orës së mbrëmjes

Autoritetet shëndetësore dhe policia kryen inspektimin e radhës në kryeqytet për të përcaktuar nëse masat e reja anti-epidemike po respektohen dhe përsëri konstatuan shkelje. Kjo vjen në sfondin e protestave në të gjithë vendin të industrive të..

botuar më 21-09-17 7.20.MD