Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rritje e konsiderueshme e turistëve në bregun jugor të Detit të Zi

Foto: EPA/BGNES

Turistët në bregdetin jugor të Detit të Zi janë rritur me 125% në krahasim me verën e kaluar, sipas të dhënave të Dhomës Turistike të Burgasit. Pushuesit janë kryesisht bullgarë, rumunë dhe ukrainas. Këto janë familje që mbërrijnë me transportin e tyre, gjë që përkeqëson problemin e parkimit në vendpushime. Këtë verë fluturimet charter u ulën me 62% në krahasim me vitin 2019 para pandemisë. Në vitin 2020 rënia e fluturimeve charter ishte 80%. Turistët mbërrijnë me aeroplanë nga Austria, Belgjika, Danimarka, Republika Çeke, Gjermania, Irlanda, Holanda dhe pjesërisht Polonia. Fluturimet nga Rusia u rifilluan në korrik, por rusët që vijnë zakonisht kanë pronësi të veta për pushime në Bullgari.

Më shumë nga rubrika

Shijoni Bullgarinë për ta njohur dhe dashuruar!

Tek ne turizmi fshatar po merr një vrull rreth pandemisë dhe po ecën dorë për dorë me turnetë kulinarike ose të ashtuquajturat turne “gastro” në kombinim me turne dhe udhëtime të ngadalta. Çdo një zonë e veçantë ka ushqimet e veta tipike si dhe..

botuar më 21-10-18 7.15.PD

Shkëmbinjtë e Bellogradçikut – balona, verë, biçikleta, varka me dragonj dhe emocione të tjera

Gjatë kësaj vere një popullaritet të gjerë fituan fluturimet me ballon mbi shkëmbinjtë e Bellogradçikut , kurse stina aktive turistike përfundoi me festën tepër të veçantë me balona në fund të muajit shtator. Atëherë mbi 10 balona prej disa..

botuar më 21-10-17 3.15.MD

Mali Rrzhana – një vend për t'u dashuruar

E zhytur në përqafimin e malit pak të njohur Rrzhëna, Manastiri “Lindja e Hyjlindëses” pëshpërit një legjendë mesjetare e ruajtur edhe sot e kësaj dite. Dhe kisha e tij me shtatë altarët të shndërruara në shtatë paraklise kushtuar shtatë..

botuar më 21-10-05 7.15.PD