Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Panairi më i vjetër në Bullgari mbledh mjeshtër nga i gjithë vendi

Foto: arkiv

Në afërsi të Manastirit të Trojanit, në fshatin Oreshak më se 100 mjeshtër nga mbarë vendi prapë mblidhen për Panairin Tradicional të Zanateve i cili zgjatet nga 13 deri më 15 gusht, njoftojnë organizatorët. Panairi daton nga gjysma e dytë e sekullit 18, kur pranë mureve të manastirit zanatçinj nga mbarë vendi treguan dhe shitën veprat e tyre. Me vitet panairi u kthye në një nga më të mëdhenjtë në Bullgari, ku mjeshtër zejtarë njiheshin me punën e kolegëve të tyre. Gjatë ditëve të pushimit në fundjavë vizituesit do të kenë mundësi të përfshihen në punimin e veprave, karakteristike për rajonin. Parashikohet dhe një program muzikor, si dhe degustim të gjellëve tradicionale bullgare.

Redaktore: Darina Grigorova

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Festa popullore kushtuar Gjysheve Mami “mbyll” ditët për larjen rituale

Më 21 janar është festa popullore quajtur bullgarisht Babinden – Dita e Gjyshes Mami. Ajo është e fundit nga seria e festave të lidhura me larjen rituale. Në atë ditë në të kaluarën nderuan Gjyshet Mami dhe Gjyshet Shëruese, por edhe aftësinë e..

botuar më 22-01-21 11.18.PD

Kirill Shtrapulin prej shumë vitesh zbukuron kokat e kukerëve të Pernikut me maskat e tij të çuditshme

Të dëbojmë të keqen dhe forcat e këqija në Surva! Kjo është motoja e festivalit më të madh tek ne dhe në Ballkan të lojërave të maskaradës . Tradicionalisht , festivali në Pernik mbledh së bashku mijëra pjesëmarrës, përfaqësues të të gjitha..

botuar më 22-01-17 11.44.PD

Më 14 janar është Bango Vasil ose Viti i Ri i romëve

Shumica e grupeve rome në Bullgari festojnë ditën e Shën Vasilit më 14 janar sipas Kalendarit Julian, i quajtur edhe Bango Vasil (Vasil i Çalë), por festimet zgjasin tri ditë - më 13, 14 dhe 15 janar. Dita e Shën Vasilit njihet si Viti i Ri..

botuar më 22-01-14 7.45.PD
Подкасти от БНР