Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Këshilli Konsultativ tek Presidenti - 5 orë pa konsensus

Foto: BGNES

Këshilli Konsultativ për Sigurinë Kombëtare tek Presidentit zgjati gati 5 orë, duke u përqendruar te masat financiare për luftimin e koronavirusit dhe masat kundër rritjes së presionit të migrantëve përtej kufirit tonë me Turqinë lidhur me ngjarjet në Afganistan.

Pas përfundimit të tij Maja Manollova nga “Ngrihu.BG! Ne po vijmë!” shprehu shqetësimin e saj për mungesën e marrëveshjes qoftë edhe minimale mes partive politike në lidhje me rreziqet për Bullgarinë - migracioni, kriza sociale dhe shëndetësore.

Desislava Atanasova, kryetarja e grupit parlamentar të GERB, tha se nuk është arritur konsensus. Megjithëse azhurnimi i buxhetit nuk ishte ndër temat e takimit, partia riafirmoi qëndrimin e saj se nuk do ta mbështeste atë dhe i kërkoi presidentit të mos e lidhë dorëzimin e mandateve me të.

Lideri i DPS Mustafa Karadajë u largua nga takimi pa pritur përfundimin e tij, i pakënaqur për shtyrjen e temave të shpallura.

Hristo Ivanov nga "Bullgaria Demokratike" ishte më pozitiv, duke e përshkruar Këshillin si një diskutim jashtëzakonisht informues. "Ne diskutuam të gjithë sistemin e krizave me të cilat ballafaqohet Bullgaria. Vendosëm që Parlamenti të flasë për çështjen e azhurnimit të buxhetit," tha Ivanov.

Liderja e BSP -së Kornelija Ninova njoftoi se Ministria e Brendshme dhe Ministria e Mbrojtjes kanë një plan për të kundërshtuar presionin e emigrantëve, por ende nuk janë bërë llogaritjet për fondet e nevojshme. Ajo nuk pranoi të japë më shumë informacion sepse ishte sekret.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të ketë reshje shiu në të gjithë vendin. Ato do të jenë më të konsiderueshme mbi Bullgarinë Juglindore. Por para mesditës reshjet do të ndalen. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga Juglindja. Temperaturat minimale do të lëvizin..

botuar më 21-12-03 6.05.MD
Mariana Vasileva

Një bullgare u bë Zëvendësministre e Sportit në Azerbajxhan

Mariana Vasileva është zëvendësministrja e re e Rinisë dhe Sportit në Azerbajxhan. Ajo u emërua në këtë post personalisht nga Presidenti Ilham Aliev. Bullgarja që prej vitesh jeton dhe punon në vend. Që nga viti 2009 ajo është kryetrajnere e..

botuar më 21-12-03 4.23.MD

Qytetarë protestues mirëpritën deputetët e rinj

Ambientalistët organizuan një protestë gjatë hapjes zyrtare të Legjislaturës së 47-të të Kuvendit Popullor. “Greenpeace” i priti deputetët me një shishe "Ujë me qymyr" për të tërhequr vëmendjen e tyre për efektin negativ të nxjerrjes së qymyrit..

botuar më 21-12-03 12.48.MD
Подкасти от БНР