Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Afro 50% më shumë vizitues të huaj në muzetë e Veliko Tërnovos këtë verë

Foto: Veneta Nikollova

Në korrik, numri i vizitorëve të huaj në objektet dhe ekspozitat e Muzeut Historik Rajonal të Veliko Tërnovos u rrit me 47.31%, njoftoi bashkia e qytetit.

Këtë verë shumica e mysafirëve të huaj në kryeqytetin e vjetër janë nga Franca, Rusia, Gjermania dhe Polonia. Pavarësisht krizës së koronavirusit, restorantet dhe hotelet janë plotë mysafirë. Gati 20 000 turistë vizituan kështjellën mesjetare “Carevec”, 6 000 prej tyre të huaj, vë në dukje bashkia.

Një prej vendeve më të dashura për shëtitje është rruga piktoreske "Gurko" me një pamje të bukur drejt lumit Jantra. Shumë i gjallëruar është edhe Pazari “Samovodska” me punëtoritë e tij të shumta artizanale, ku mjeshtrit demonstrojnë live zanate të lashta të trashëguara brez pas brezi, të cilat po praktikohen edhe sot e kësaj dite.

Велико Търново

Kisha mesjetare "40 Martirët e Shenjtë”, e ndërtuar dhe pikturuar për nder të fitores së Mbretit Ivan Asen II mbi despotin e Epirit Theodore Comnenus në vitin 1230, është ndër vendet më të vizituara.

Në vapën e verës jeta kulturore në Veliko Tërnovo është në kulmin e vet - ekspozita, koncerte, premiera dhe të gjitha llojet e ngjarjeve në natyrë tërheqin vëmendjen e publikut.

Aktualisht qyteti është mikpritës i Festivalit Ndërkombëtar "Vera, Kukulla dhe Miq" 2021 me pjesëmarrjen e aktorëve nga Estonia, Rusia dhe Bullgaria. Ata i paraqesin veprat e tyre skenike në skenën e “Verës së Artit” në Parkun “Asenevci”. Veselin Vasilev, themeluesi i festivalit, komentoi për programin "Hristo Botev" të Radios Kombëtare Bullgare:

“Spektatorët më të vegjël të festivalit tonë shijojnë shfaqje të mrekullueshme kukullash, të cilat i prezantojmë çdo fundjavë që nga fillimi i qershorit deri në fund të gushtit. Këto janë shfaqje të zgjedhura nga repertori i shumë teatrove shtetërorë të kukullave, të trupave të pavarura teatrore, si dhe të teatrove të huaj.”

Një prej atraksioneve më të mëdha në kryeqytetin e vjetër bullgar është shfaqja audio-vizuale "Tingulli dhe drita", krijuar në vitin 1985 nga një ekip bullgaro-çekosllovak. Më 21 dhe 28 gusht, shouja-emblemë do të mund të shihet falas nga Sheshi “Car Asen” /“Mbreti Asen”/.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Foto: Veneta Nikollova, Ani Petrova

Më shumë nga rubrika

Shijoni Bullgarinë për ta njohur dhe dashuruar!

Tek ne turizmi fshatar po merr një vrull rreth pandemisë dhe po ecën dorë për dorë me turnetë kulinarike ose të ashtuquajturat turne “gastro” në kombinim me turne dhe udhëtime të ngadalta. Çdo një zonë e veçantë ka ushqimet e veta tipike si dhe..

botuar më 21-10-18 7.15.PD

Shkëmbinjtë e Bellogradçikut – balona, verë, biçikleta, varka me dragonj dhe emocione të tjera

Gjatë kësaj vere një popullaritet të gjerë fituan fluturimet me ballon mbi shkëmbinjtë e Bellogradçikut , kurse stina aktive turistike përfundoi me festën tepër të veçantë me balona në fund të muajit shtator. Atëherë mbi 10 balona prej disa..

botuar më 21-10-17 3.15.MD

Mali Rrzhana – një vend për t'u dashuruar

E zhytur në përqafimin e malit pak të njohur Rrzhëna, Manastiri “Lindja e Hyjlindëses” pëshpërit një legjendë mesjetare e ruajtur edhe sot e kësaj dite. Dhe kisha e tij me shtatë altarët të shndërruara në shtatë paraklise kushtuar shtatë..

botuar më 21-10-05 7.15.PD