Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Hiti i fundit i Lubo Kirovit - një mesazh i fortë për domosdoshmërinë për të falur

Foto: arkiv personal

Lubo Kirov është ndër këngëtarët më të njohur të estradës bullgare. Ai ka dhënë qindra koncerte, ka disa turne kombëtarë, çmime për grupin më të mirë, artist solo dhe muzikë. Ai ka shkruar mbi 200 tekste për këngë të interpretuara nga këngëtarë të njohur bullgarë, si Maria Ilieva, Grafa, Orlin Pavllov dhe shumë të tjerë. Është autori i muzikës, tekstit dhe orkestrimit të një prej këngëve të tij më të fundit – "Më puth". Me të, në pranverën e vitit 2021, Lubo shënoi fillimin e albumit të tij të ri të ardhshëm.

"Më puth" është një këngë për shansin e dytë në dashuri, për aftësinë për të falur dhe për t'u kthyer. "Na ka mbetur ende një qiell". Më puth, nesër mund të mos jem këtu! ”, këndon Lubo Kirov.

Përpiloi: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Nikolai Badinski – frymëzuar nga Levski, Haydn dhe Messien

Forumi “Muzika e re bullgare” (4.10 – 27.10), organizuar nga Lidhja e Kompozitorëve Bullgarë, sivjet prezanton vepra të dhomës të artistëve të brezave të ndryshëm. Në afishen lexojmë emrat e disa kompozitorëve bullgarë, karriera e të cilëve..

botuar më 21-10-18 5.41.MD

Muzika me ansamblet e BNR-s në një ekspozitë kineze në internet

Një mbrëmje bullgare me ansamblet e Radios Kombëtare Bullgare (BNR) do të mbahet të hënën (18.10.21) në mbrëmje në Ekspozitën Ndërkombëtare të Muzikës IMX, e organizuar nga kompania kineze e muzikës KANJIAN dhe me mbështetjen e organizatave..

botuar më 21-10-18 3.42.MD

"Jo për mua" – një këngë nga albumi i ri i grupit BTR

"Jo për mua, por për ty, do të gjej përsëri kuptim ... Pse të kem shumë gjëra, pasi nuk je pranë meje!" - Kjo është pjesë e tekstit të këngës "Jo për mua" në interpretim të grupit BTR, dhe të muzikantëve të ftuar Kirill Mariçkov dhe Valldi Totev,..

botuar më 21-10-11 12.45.MD