Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zgjedhjet 2 në 1, data mbetet e paqartë

Foto: Ivajllo Iliev

Këshilli presidencial i Kuvendit Popullor nuk arriti të marrë një vendim mbi datën e zgjedhjeve presidenciale dhe të zgjedhjeve eventuale të parakohshme. Arsyeja është një problem me makinat e votimit, i cili u njoftua nga kryetarja e KQZ -së Kamelija Nejkova. Megjithatë, forcat politike kanë arritur një "marrëveshje parimore" për zgjedhje 2 në 1 nëse arrihet në zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.

"Në një situatë të vështirë Covid, tre javë rresht, do të kemi një aktivitet të ulët elektoral" tha udhëheqësja e BSP, Kornelija Ninova. Sipas kryetares së Grupit Parlamentar të GERB-SDS Desisllava Atanasova, datat e mundshme të diskutuara për zgjedhjet janë 7 ose 14 nëntor. "Nëse votojmë për zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare, kjo duhet të bëhet me një makinë," tha për BNR Rosica Mateva,  zëdhënëse e KQZ -së.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 27 tetorin

Mëngjesin e së mërkurës në ultësira dhe rreth pishinave të larta do të krijohet mjegull. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 1 dhe 4 gradë në perëndim dhe deri në 7-10 gradë në lindje. Gjatë ditës në shumë vende në Bullgarinë Qendrore dhe..

botuar më 21-10-26 8.05.MD

Kroacia, Sllovakia, Ukraina dhe Moldavia hyjnë në zonën e kuqe

Nga e shtuna, më 30 tetor, Kroacia, Sllovakia, Ukraina dhe Moldavia janë në listën e vendeve në zonën e kuqe, sipas procedurës për hyrje në Bullgari. India, Kolumbia, Argjentina e të tjera kalojnë nga e zona e kuqe në atë me ngjyrë portokalli...

botuar më 21-10-26 7.26.MD

Ministri i Transportit: Pronari i anijes ka synuar të fundosë “Vera Su”

Shpenzimet e operacionit shpëtimtar të anijes “Vera Su” të ngecur në shkëmbinjtë e Kamen Brjag do të paguhen nga siguruesi. Në rast të kundërt, Bullgaria do të ngrejë padi. Këtë e bëri të ditur Ministri i Transportit Hristo Aleksiev në një..

botuar më 21-10-26 6.45.MD