Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria do t’u japë strehë 70 afganëve

Kryeministri në detyrë Stefan Janev
Foto: BGNES

Rreth 70 qytetarë afganë me familjet e tyre do të mbështeten dhe do t'u jepet qasje në vendin tonë, tha pas takimit të Këshillit të Ministrave kryeministri në detyrë Stefan Janev. Afganët kanë punuar në ambasadën bullgare në Kabul së bashku me kontigjentet tona në terren, shpjegoi ai. Tërheqja e tyre nga Afganistani do të jetë një sfidë e vështirë, por Stefan Janev shprehu shpresën se do të kemi sukses. Ai theksoi se Bullgaria do të tregojë gatishmëri për t'u dhënë strehë njerëzve që kanë punuar për të.


Më shumë nga rubrika

Cvetan Kjullanov

Cilësia e Planit bullgar të Rimëkëmbjes është me rëndësi më të madhe për BE-në

Cilësia e Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë është më e rëndësishme sesa shpejtësia e pagesave në kuadër të tij, tha kreu i Përfaqësisë së Komisionit Evropian në Bullgari Cvetan Kjullanov. Sipas tij, Komisioni Evropian zakonisht miraton..

botuar më 21-10-18 11.38.PD

17.59% janë të sapo infektuarit me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit

1000 janë rastet e reja të Covid-19 në vend gjatë 24 orëve të fundit, sipas portalit coronavirus.bg. 17.59% janë mostrat pozitive nga 5683 testet e kryera. 86.6 për qind e personave të sapo infektuar janë të pavaksinuar. Numri i pacientëve..

botuar më 21-10-18 9.02.PD

Gati 16% janë testet pozitive për Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

1867 janë rastet e reja të koronavirusit në vendin tonë për 24 orët e fundit, ose 15.81% e 11 811 testeve të kryera. 85.54% e të infektuarve janë të pavaksinuar, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit në mesnatë. Më shumë janë rastet në Sofje..

botuar më 21-10-17 10.27.PD