Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Plovdiv nderoi viktimat e regjimit komunist

Foto: Radio Plovdiv

Me homazhe dhe lule para monumentit “Svideteljat” (Dëshmitari), Bashkimi i të Persekutuake në Plovdiv nderoi kujtimin e të vrarëve dhe të zhdukurve pa lënë gjurmë gjatë regjimit komunist. Sot mbushen 77 vjeç nga okupacioni i Bullgarisë nga Ushtria Sovjetike, e cila rrëzoi pushtetin legjitim. Kryetari i Bashkimit Atanas Uzunov caktoi 9 shtatorin 1944 si data më e zezë në historinë e re bullgare. Ai kujtoi se pas grushtit të shtetit komunist, inteligjencia e kombit u asgjësua dhe theksoi se të rinjtë duhet ta dinë këtë fakt. “Vetëm 40 ditë pas asaj date, 26 500 njerëz u vranë - shumica prej tyre pa gjyq ose dënim, dhe u formua një Gjykatë Popullore false, qëllimi i së cilës ishte të fshinte gjurmët e pogromeve”, kujtuan nga organizata

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën para mesditës në Bullgarinë Perëndimore, ndërsa pasdite në pjesën qendrore të vendit, do të mbajë mot me vranësira dhe reshje shiu dhe bubullima. Do të ketë edhe breshër. Do të vazhdojë të jetë e ngrohtë me temperatura maksimale..

botuar më 22-05-27 8.35.MD

Tashmë tre ditë zjarrfikësit janë duke shuar zjarre në pjesët e larta të Parkut Natyror të Rillës

Pajisjet janë duke depërtuar nëpër borë pranë shtëpisë malore "Maqedonia" për t'i arritur zjarret në pjesët e larta në malin Rilla. Zjarri përfshiu 37 hektarë në një lartësi prej 1800 metrash mbi nivelin e detit. 80 zjarrfikës dhe punonjës..

rinovuar më 22-05-27 7.04.MD

Respektimi i të drejtave të bullgarëve maqedonas është një parakusht kyç për anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE

Bullgaria pret që bullgarët në Maqedoninë e Veriut të regjistrohen në kushte të barabarta me kombësitë e tjera në Kushtetutën e vendit. Këtë e tha kreu i shtetit Rumen Radev në një bisedë telefonike me të dërguarin special të Mbretërisë së Bashkuar..

botuar më 22-05-27 6.27.MD