Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Stefan janev do të jetë përsëri kryeministër në detyrë

Foto: BGNES

Në qytetin Gabrovo, në hapjen e vitit shkollor, Stefan Janev njoftoi se ai pret të kryesojë qeverinë e ardhshme të përkohshme. Kryeministri në detyrë tha se do të ketë ndryshime në përbërjen e kabinetit të tretë të Presidentit Rumen Radev. Qeveria e përkohshme ka hyrë në funksione atipike, të tilla si paraqitja e një përditësimi të buxhetit në parlament, pranoi kryeministri. Ai shtoi se kjo ishte me rëndësi për qytetarët bullgarë, të cilët tani “mund të jenë të sigurt se deri në fund të vitit ka një burim financiar në dispozicion për t’iu përgjigjur disa prej krizave në zhvillim”.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 21 tetorin

Të enjten do të jetë kryesisht me diell, deri në mesditë në viset e ulëta dukshmëria mund të zvogëlohet, por shpejt do të përmirësohet. Temperaturat maksimale ditore do të arrijnë midis 17 dhe 22 °, për Sofjen - deri në 19. Mbi bregdetin e..

botuar më 21-10-20 8.10.MD

Biznesi këmbëngul në ndryshimet në rendin për certifikatën e gjelbër

Përfaqësuesit e biznesit - anëtarë të Dhomës Bullgare të Tregtisë, këmbëngulin që të bëhen ndryshime në urdhrin që imponon masat e reja anti-epidemike. Ata kërkojnë që kërkesa për një “certifikatë të gjelbër” të shtyhet deri më 21 nëntor 2021, dhe që..

botuar më 21-10-20 7.21.MD
Ministri Kacarov

Ministri beson se protestat kundër masave anti-epidemike janë politike

Certifikatat e gjelbra do të hidhen kur vendi të hyjë në zonën e gjelbër, tha në një konferencë Ministri i Shëndetësisë në detyrë Stojço Kacarov. "Masat nuk i detyrojnë njerëzit të vaksinohen. Ato zvogëlojnë rrezikun e përhapjes së virusit dhe..

rinovuar më 21-10-20 7.07.MD