Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Instituti Kulturor Bullgar në Paris është organizator i ekspozitës “Kristo: Nga Gabrovo deri në Harkun Triumfal”

Foto: gabrovo.bg

Deri në fund të muajit nëntor miqtë e Institutit Kulturor Bullgar në Paris mund të shkojnë 30 fotografi, vepra të artit dhe eksponate të tjera pak të njohura nga vitet e hershme të Hristo Javashevit. Hapja e ekspozitës dokumentare përkon me realizimin post-mortem të projektit të tij të fundit për të paketuar Harkun e Triumfit në kryeqytetin francez.

Ekspozita në Institutit Kulturor Bullgar në Paris gjurmon rrugën krijuese të këtij artisti me prejardhje bullgare që nga qyteti i lindjes Gabrovo deri në sukseset e tij të para në skenën botërore të arteve. Paraqiten hollësi interesante nga historia e familjes Javashevi, që nga vitet më të hershme të të riut Hristo para se të bëhej Kristo dhe shfaqjet e tij të para artistike. Kjo është një mundësi e rrallë për adhuruesit e artit të njihen me të ashtuquajturin “periudhë bullgare” për të cilën dihet shumë pak jashtë shtetit.

Ekspozita është një iniciativë e përbashkët e Muzeut të Humorit dhe të Satirës në qytetin Gabrovo dhe Institutit Kulturor Bullgar në Paris, me përkrahjen e Bashkisë Gabrovo dhe Ministrisë së Kulturës.

Përpilues: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

BNR mbledh propozime për "Ambasadorët Bullgarë të Kulturës"

Cilët janë “Ambasadorët e Kulturës Bullgare”? Cilët janë krijuesit që e përfaqësojnë Bullgarinë në botë? Cilët muzikantë, piktorë, shkrimtarë, poetë, aktorë, valltarë bullgarë e bëjnë Bullgarinë të njohur në hapësirën kulturore..

botuar më 21-12-01 9.23.PD

Një film i ri tregon për alpinistin Bojan Petrov dhe rrugën e tij drejt majës

Premiera bullgare e filmit "Unë jam këtu përsëri" vjen më 29 nëntor në programin e "Kinomania 21". Filmi tregon përpjekjen e alpinistit të njohur bullgar Bojan Petrov për t'u ngjitur në Shisha Pangma, e cila doli të ishte maja e fundit në..

botuar më 21-11-28 9.35.PD
“Një natë me Boris Pavlloviç”, 2016, regji Georgi Svetllomirov

Platforma unike për kinema të shkurtër bullgare No Blink tashmë me miliona shikime nga e gjithë bota

#Mos i mbyllni sytë para kinemasë bullgare, bëjnë thirrje krijuesit e platformës No Blink. Sepse filmat janë të shkurtra dhe mund të humbasësh diçka,por   çdo detaj është i rëndësishëm. Për 5 vitet e gjysmë të fundit platforma noblink.bg..

botuar më 21-11-28 8.10.PD
Подкасти от БНР