Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Besa, Shpresa, Dashuria" – një këngë e përjetshme

Foto: Pixabay

Në Ditën festive të Sofjes për të gjithë qytetarët e kryeqytetit tonë të bukur, ju kujtojmë këngën "Besa, Shpresa, Dashuria" – një interpretim që u bë hit në të kaluarën.

Siç dihet, më 17 shtator Kisha Ortodokse Bullgare nderon kujtimin e Shën Sofia dhe vajzave e saj Besa, Shpesa dhe Dashura, të cilat vdiqën si dëshmore në vitin 126, duke mbrojtur besimin e tyre të krishterë. Sofia do të thotë mençuri - një simbol të Zotit, ndërsa besa, shpresa dhe dashuria janë cilësi shpirtërore që çdo njeri i mirë dhe i mençur përpiqet t’i forcojë gjatë gjithë jetës së tij. Kjo aspiratë i ka frymëzuar edhe krijuesit e këngës. Autori i muzikës dhe aranzhimit është Kristijan Bojaxhiev, teksti është i këngëtarit Mihaill Jonçev, i cili e interpreton këngën.

"Besimi, shpresa, dashuria është emri Yt ... "

Përpiloi: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Big Bendi i BNR-së do të japë koncertin e parë për sezonin e ri

Big-Bendi i Radios Kombëtare Bullgare hap sezonin e tij muzikor më 21 tetor në Studion e Parë të medias sonë. Dirigjenti Antoni Donçev, i cili më shumë se 10 vjet e udhëheq orkestrën, thotë se muzikantët kanë përgatitur programe interesante që do..

botuar më 21-10-21 11.11.PD

Kujtim për Bojidar Dobrevin – një studiues i së kaluarës dhe i së tanishmes muzikore bullgare

Unë kurrë nuk kam takuar një person tjetër që është aq i sjellshëm dhe aq i përkushtuar për të mbledhur dhe ruajtur fakte historike për muzikantët bullgarë jashtë vendit" - thotë Stolina, vajza e Bojidar Dobrevit. Mbase secili i cili e njihte..

botuar më 21-10-21 7.15.PD

“Cool Den” prezanton albumin e tyre të dytë “This Land”

Rreth një vit pasi prezantuan albumin e tyre debutues "1", muzikantët e rinj nga “Cool Den” ftojnë fansat e tyre në premierën e "This Land" - më 20 tetor, në një klub të njohur në kryeqytet. Autori i muzikës dhe tekstit të të gjitha këngëve është..

botuar më 21-10-20 12.53.MD