Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Më shumë se 20 000 njerëz kanë vdekur nga koronavirusi në Bullgari

Foto: Ani Petrova

458 janë rastet e reja të Covid-19 në vend gjatë 24 orëve të fundit. Kjo është 9.7% e 4740 testeve të kryera, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Zakonisht statistikat e së hënës nuk janë përfaqësuese, sepse të dhënat nuk mblidhen kudo gjatë fundjavave. Ato hyjnë në statistikë që të martën.

Të infektuarit aktivë mbeten nën 40 000 dhe në fund të javës ata janë 38 734. 4.750 pacientë janë shtruar në spital. 391 pacientë trajtohen në njësitë e kujdesit intensiv. 1069 persona të infektuar u raportuan të shëruar. Në 24 orët e fundit, 43 persona me Covid të konfirmuar kanë vdekur. Numri i përgjithshëm i viktimave që nga fillimi i pandemisë ka tejkaluar 20 000 veta dhe tani është 20 028 persona.

1697 vaksina u dhanë të dielën. Numri i përgjithshëm i dozave të injektuara tani është 2 463 666.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 27 tetorin

Mëngjesin e së mërkurës në ultësira dhe rreth pishinave të larta do të krijohet mjegull. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 1 dhe 4 gradë në perëndim dhe deri në 7-10 gradë në lindje. Gjatë ditës në shumë vende në Bullgarinë Qendrore dhe..

botuar më 21-10-26 8.05.MD

Kroacia, Sllovakia, Ukraina dhe Moldavia hyjnë në zonën e kuqe

Nga e shtuna, më 30 tetor, Kroacia, Sllovakia, Ukraina dhe Moldavia janë në listën e vendeve në zonën e kuqe, sipas procedurës për hyrje në Bullgari. India, Kolumbia, Argjentina e të tjera kalojnë nga e zona e kuqe në atë me ngjyrë portokalli...

botuar më 21-10-26 7.26.MD

Ministri i Transportit: Pronari i anijes ka synuar të fundosë “Vera Su”

Shpenzimet e operacionit shpëtimtar të anijes “Vera Su” të ngecur në shkëmbinjtë e Kamen Brjag do të paguhen nga siguruesi. Në rast të kundërt, Bullgaria do të ngrejë padi. Këtë e bëri të ditur Ministri i Transportit Hristo Aleksiev në një..

botuar më 21-10-26 6.45.MD