Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Gati 5 000 janë të shtruarit në spital me Covid-19

Foto: BGNES

2192 janë rastet e reja të koronavirusit në Bullgari, të konfirmuara gjatë 24 orëve të fundit. Kjo është 9.8% e 22 276 testeve të kryera, sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar të Informacionit në mesnatë.

387 janë të infektuarit rishtazi në Sofje, ndjekur nga Plovdivi - 167, dhe Burgasi - 153 raste.

Numri i të shtruarve në spital tashmë është 4935, nga të cilët 405 janë në njësitë e kujdesit intensiv.

58 persona me Covid-19 vdiqën në 24 orët e fundit, 1030 pacientë u shëruan.

10 071 doza vaksine u dhanë të martën. Numri i njerëzve me një cikël të përfunduar vaksinimi është 1 289 055 persona.


Më shumë nga rubrika

Spitalet në Bullgari mbështesin masat e reja kundër epidemisë

Asociacioni Bullgar i Spitaleve, Shoqata Kombëtare e Spitaleve Private dhe Shoqata Kombëtare e Spitaleve Rajonale Multidisiplinare për Trajtim Aktiv mbështesin masat e reja anti-epidemike të Ministrit të Shëndetësisë Stojço Kacarov nga 19 tetori..

botuar më 21-10-26 5.49.MD

Me 1000 të infektuar me Covid-19 për 100 000 - bllokim i pjesshëm për të pavaksinuarit

Nëse infeksioni me koronavirus në vend arrin më shumë se 1000 për 100 000 njerëz dhe mbushja e shtretërve të kujdesit jointensiv tejkalon 9000 veta, do të merret vendim për lockdown, duke filluar me një bllokim të pjesshëm - për të pavaksinuarit. Këtë e..

botuar më 21-10-26 4.09.MD

Pronarët e restoranteve, hotelierët dhe tregtarët janë duke përgatitur një protestë kombëtare kundër Covid-certifikatës

Shoqatat e restoranteve, industrisë së turizmit dhe qendrave të shitjes me pakicë organizojnë një protestë kombëtare ditën e enjte - 28 tetor. Ata kundërshtojnë masat e qeverisë së përkohshme kundër Covid-it dhe konkretisht futjen e certifikatës..

botuar më 21-10-26 3.37.MD