Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 23 shtatorin

Në mëngjes – me vranësira, pasdreke – me diell

Foto: Radio Shumen

Gjatë ditës së nesërme do të ketë vranësira të ndryshueshme dhe deri në mesditë në vende të izoluara, kryesisht në male dhe rajonet juglindore do të ketë reshje shiu. Pasdite mbi rajonet perëndimore retë do të shpërndahen, dhe deri në mbrëmje mbi pjesët qendrore dhe lindore të vendit do të bëhet e kthjellët. Do të jetë e ftohtë, me temperatura minimale midis 5 ° dhe 10 °, maksimumi - midis 16 ° dhe 21 °.

Mbi malet para mesditës retë do të jenë të rëndësishme, pritet mjegull dhe në disa vende reshje. Më vonë gjatë ditës mbi masivët në Bullgarinë Perëndimore retë do të shpërndahen deri në mot me diell, dhe deri në mbrëmje do të pastrohet në lindje. Temperatura maksimale në një lartësi prej 1200 metrash do të jetë rreth 10 °.

Më shumë nga rubrika

Regjistruan numrin më të madh të infektuar dhe të vdekur në ditë me Covid

5863 janë rastet e reja me koronavirus në vend për 24 orët e fundit. 11.3 për qind e 51 688 testeve të kryera rezultuan pozitive. 86.58 për qind e të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar, sipas portalit coronavirus.bg. Numri më i madh i..

botuar më 21-10-26 9.18.PD

Parashikimi i motit për 26 tetorin

Paraditen e së martës do të ketë mjegull vende-vende në ultësira dhe rreth pellgjeve ujore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 2 deri në 3 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell mbi Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore, mbi Bullgarinë..

botuar më 21-10-25 8.15.MD

U shkarkua ngarkesa nga anija e bllokuar “Vera Su” pranë Kamen Brjag

Një tjetër provë po bëhet për të tërhequr anijen “Vera Su” të bllokuar në shkëmbinj pranë Kamen Brjag. Të hënën u shkarkuan prej tij 700 metër kub të fundit pleh azotik të përzier me ujë. Kjo çoi në lehtësimin dhe ngritjen e saj nga fundi i detit,..

botuar më 21-10-25 7.12.MD