Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 24 shtatorin

Fillon ngrohje e motit deri në të dielën

Foto: BGNES

Të premten temperaturat minimale do të jenë ndërmjet 5 dhe 10 °, në luginat e Bullgarisë Jugperëndimore dhe në fushat nënballkanike nga 1 deri në 3 °. Atje do të formohen ngricat e para. Gjatë ditës do të jetë me diell me vranësira të shpërndara. Temperaturat do të rriten. Maksimumi do të arrijë 21 - 26 °. Në Sofje gradat do të jenë nga 3 në 22.

Do të jetë me diell përgjatë bregdetit të Detit të Zi, me re të shpërndara. Temperaturat maksimale të ajrit do të lëvizin nga 21 ° në veri deri në 23 ° në jug. Temperatura e ujit të detit është 21-22 °. Lëvizja e detit do të jetë deri në 3 ballë.

Mbi male do të jetë gjithashtu kryesisht me diell me re të shpërndara dhe mesatare, përgjatë kreshtave deri në erë të fortë veriperëndimore. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 metra do të jetë deri në 16 °, në 2000 deri në 9 °. Në vendpushimet Borovec dhe Pamporovo termometrat do të tregojnë deri në 15-16 °, në Bansko deri në 19.

Gjatë fundjavës do të jetë me diell, temperaturat do të rriten dhe të dielën maksimumi do të jetë midis 24 dhe 29 °, minimumi - midis 9 dhe 14 °, parashikon Instituti Kombëtar i Meteorologjisë dhe Hidrologjisë.

Më shumë nga rubrika

Rodopet

Parashikimi i motit për 16 tetorin

Gjatë natës së premtes duke u gdhirë e shtuna do të mbetet me vranësira dhe shi. Në disa rajone reshjet do të jenë të konsiderueshme. Temperaturat minimale do të jenë nga 6 në 11 gradë. Të shtunën shirat do të vazhdojnë, në shumë vende në..

botuar më 21-10-15 8.00.MD
Universiteti Agrar në Plovdiv

Në Plovdiv hapet qendra bullgaro-kineze për trajnimin bujqësor

Një qendër trajnimi bullgaro-kineze hapet në Universitetin Bujqësor në Plovdiv. Qëllimi i projektit, i quajtur LuBanWorkshop, është të promovojë bashkëpunimin midis universiteteve dhe bizneseve bujqësore midis Kinës dhe vendeve të Evropës Qendrore..

botuar më 21-10-15 5.22.MD

Bullgaria paraqiti Planin e Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë në KE

Komisioni Evropian mori Planin e Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë nga Bullgaria, në të cilin vendi ynë kërkon një grant prej 6.6 miliardë euro. Plani bullgar është i strukturuar rreth katër shtylla - Bullgaria novatore, e gjelbër, e lidhur dhe e..

botuar më 21-10-15 4.48.MD