Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Klasikja folklorike “Tulipan je, apo zymbyl” në një tingëllim të pazakontë

Foto: YouTube

Kënga “Tulipan je, apo zymbyl” e njohur nga repertori i këngëtares së madhe Verka Siderova ka variante të shumta. Ndoshta motërzimi më i ri dhe me siguri – më i pazakontë është interpretimi i këngëtarëve Dimitër Atanasov dhe Hristo Mlladenoiv.

Kënga është nga albumi i tyre i dytë “Koha më e mirë” i cili doli në tregun muzikor në fund të vitit 2020. Dueti, i njohur me emrin Dimitër&Hristo, krijon muzikë të vet prej autori të lidhur thellë me folklorin tonë. Këngët në album mbajnë vetëm ide dhe emocione pozitive.

Këngën “Tulipan je, apo zymbyl” muzikantët e incizuan në shpellën “Sëeva Dupka”, për të cilën supozohet se ekziston më se 3 milion vjet. Për shkak të kushteve specifike, incizimi u bë vetëm një herë (one shot).

“Tulipan je, apo zymbyl”

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova


Më shumë nga rubrika

"I afërti" – një duet i ri i Toni Dimitrovës dhe Stefan Illçevit

Kënga "I afërti", në interpretim   të duetit Toni Dimitrova - Stefan Illçev, është ndër propozimet e reja në Top 20 të Radios Kombëtare Bullgare - renditja kombëtare javore për muzikën e re bullgare pop dhe rock. Kënga tashmë është në vendin e..

botuar më 21-10-25 11.26.PD

Big Bendi i BNR-së do të japë koncertin e parë për sezonin e ri

Big-Bendi i Radios Kombëtare Bullgare hap sezonin e tij muzikor më 21 tetor në Studion e Parë të medias sonë. Dirigjenti Antoni Donçev, i cili më shumë se 10 vjet e udhëheq orkestrën, thotë se muzikantët kanë përgatitur programe interesante që do..

botuar më 21-10-21 11.11.PD

Kujtim për Bojidar Dobrevin – një studiues i së kaluarës dhe i së tanishmes muzikore bullgare

Unë kurrë nuk kam takuar një person tjetër që është aq i sjellshëm dhe aq i përkushtuar për të mbledhur dhe ruajtur fakte historike për muzikantët bullgarë jashtë vendit" - thotë Stolina, vajza e Bojidar Dobrevit. Mbase secili i cili e njihte..

botuar më 21-10-21 7.15.PD