Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për fundjavën

Vjeshtë e ngrohtë në fund të javës

Foto: BGNES

Të shtunën do të jetë me diell. Në Bullgarinë Lindore do të ketë re të mesme dhe të larta. Do të fryjë erë mesatare veriperëndimore e cila do të dobësohet deri në mbrëmje. Temperaturat maksimale do të jenë nga 22 në 27 °, për rajonin e Sofjes - deri në 24 °.

Mbi bregdetin e Detit të Zi do të jetë kryesisht me diell me re të shpërndara. Temperaturat maksimale të ajrit do të jenë nga 22 ° në kepin verior Shablla deri në 23 ° në Varna dhe 24 ° në Burgas. Temperatura e ujit të detit është 21-22 °. Lëvizja e detit do të jetë deri në 2 ballë.

Malet do të jenë të këndshme për turizëm, moti do të jetë kryesisht me diell, me erë mesatare veriperëndimore. Temperatura maksimale në një lartësi prej 1200 m do të jetë deri në 18 °, në 2000 m deri në 12. Në vendpushimet e Borovec temperaturat do të arrijnë 17 °, në Pamporovo - deri në 20, dhe në Bansko - deri në 24 °.

Të dielën temperaturat minimale do të jenë midis 9 ° dhe 14 °, dhe ato maksimale - midis 24 ° dhe 29 °. E hëna do të jetë akoma relativisht e ngrohtë për stinën e vjeshtës, parashikon Instituti Kombëtar i Meteorologjisë dhe Hidrologjisë.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 27 tetorin

Mëngjesin e së mërkurës në ultësira dhe rreth pishinave të larta do të krijohet mjegull. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 1 dhe 4 gradë në perëndim dhe deri në 7-10 gradë në lindje. Gjatë ditës në shumë vende në Bullgarinë Qendrore dhe..

botuar më 21-10-26 8.05.MD

Kroacia, Sllovakia, Ukraina dhe Moldavia hyjnë në zonën e kuqe

Nga e shtuna, më 30 tetor, Kroacia, Sllovakia, Ukraina dhe Moldavia janë në listën e vendeve në zonën e kuqe, sipas procedurës për hyrje në Bullgari. India, Kolumbia, Argjentina e të tjera kalojnë nga e zona e kuqe në atë me ngjyrë portokalli...

botuar më 21-10-26 7.26.MD

Ministri i Transportit: Pronari i anijes ka synuar të fundosë “Vera Su”

Shpenzimet e operacionit shpëtimtar të anijes “Vera Su” të ngecur në shkëmbinjtë e Kamen Brjag do të paguhen nga siguruesi. Në rast të kundërt, Bullgaria do të ngrejë padi. Këtë e bëri të ditur Ministri i Transportit Hristo Aleksiev në një..

botuar më 21-10-26 6.45.MD