Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 28 shtatorin

Moti më i ftohtë dhe me shi

Foto: BGNES

Gjatë natës do të jetë me vranësira në të gjithë vendin, në disa vende kryesisht në Bullgarinë Perëndimore do të bjerë shi. Temperaturat minimale do të jenë ndërmjet 12 dhe 17 gradë. Nesër retë do të jenë të konsiderueshme dhe në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë shi. Do të fryjë një erë e lehtë deri mesatare nga lindja-verilindja dhe do të vazhdojë të depërtojë ajër i fresktë. Temperaturat do të ulen dhe maksimumi mbizotërues do të jetë midis 17 dhe 22 gradë. Mbi bregun e Detit të Zi retë do të jenë të rëndësishme, por pa reshje të konsiderueshme. Do të fryjë erë mesatare verilindore. Temperatura maksimale e ajrit do të jetë midis 19 dhe 23 gradë, dhe e ujit të detit - 21-22. Lëvizja e detit do të jetë 2-3 ballë. Mbi male retë do të jenë të rëndësishme dhe në shumë vende në masivët e Bullgarisë Perëndimore dhe Qendrore do të bjerë shi. Do të fryjë një erë e lehtë verilindore, përgjatë kreshtave një erë mesatare veriperëndimore. Temperatura maksimale në një lartësi prej 1200 m do të jetë rreth 13 gradë, dhe në 2000 m - rreth 6.

Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD