Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rritje e zakonshme ditën e martë e të dhënave për të sapo infektuarit me Covid-19

Foto: BGNES

2536 janë rastet e reja të koronavirusit në vend gjatë 24 orëve të fundit. 10.55% e 24 032 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. 11.24% e të infektuarve rishtas ose 285 prej sëmurëve kanë përfunduar tërë ciklin e imunizimit. Nuk ka pasur më shumë se 2 500 raste të reja të koronavirusit në ditë që nga marsi. Numri më i madh i personave të sapo infektuar është në Sofje - 572.

42 444 e rasteve janë aktive. 5048 pacientë u shtruan në spital. 432 të infektuar janë në njësitë e kujdesit intensiv. Në 24 orët e fundit 149 njerëz vdiqën me Covid-19 të konfirmuar. Nga personat e vdekur, 10 ishin të vaksinuar. 2268 persona të infektuar u raportuan të shëruar.

5215 vaksina u dhanë të hënën. 1 312 649 persona janë me imunizim të plotë.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 26 tetorin

Paraditen e së martës do të ketë mjegull vende-vende në ultësira dhe rreth pellgjeve ujore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 2 deri në 3 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell mbi Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore, mbi Bullgarinë..

botuar më 21-10-25 8.15.MD

U shkarkua ngarkesa nga anija e bllokuar “Vera Su” pranë Kamen Brjag

Një tjetër provë po bëhet për të tërhequr anijen “Vera Su” të bllokuar në shkëmbinj pranë Kamen Brjag. Të hënën u shkarkuan prej tij 700 metër kub të fundit pleh azotik të përzier me ujë. Kjo çoi në lehtësimin dhe ngritjen e saj nga fundi i detit,..

botuar më 21-10-25 7.12.MD

Bashkimi Farmaceutik ngriti një padi për trajtim diskriminues

Bashkimi Farmaceutik Bullgar ngriti një padi kolektive kundër Kuvendit Popullor dhe Këshillit të Ministrave për trajtim diskriminues të farmacistëve - master. Farmacistët këmbëngulin të njihen si njerëz që janë të përfshirë në mënyrë aktive në..

botuar më 21-10-25 6.08.MD