Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Gazprom” drejton furnizimet në Hungari përmes “Rrymës Ballkanike”, duke anashkaluar Ukrainën

Foto: BGNES

Nga 1 tetori "Gazprom" ndaloi transitin e gazit natyror në Hungari dhe Kroaci përmes territorit të Ukrainës dhe ridrejtoi furnizimet përgjatë trasenë e gazsjellësit “Rryma Ballkanike”. Deri më tani gazi natyror arrinte në Hungari përmes Ukrainës. Nga sot transiti do të kalojë përmes Turqisë, Bullgarisë dhe Serbisë, siç parashikohet në kontratën e re 15-vjeçare të nënshkruar më 27 shtator në Budapest midis “Gazprom” dhe kompanisë hungareze “MVM Group”, njoftoi korrespondenti i BNR në Moskë Angell Grigorov.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 20 majin

Të premten temperaturat minimale do të jenë nga 6 deri në 9°, në kryeqytet - 6°. Gjatë ditës do të mbajë mot me diell me vranësira të shpërndara. Do të jetë pothuajse e qetë. Temperaturat maksimale do të arrijnë 23° – 29°. Në Sofje – deri në 23°...

botuar më 22-05-19 8.30.MD

Parlamenti Evropian bëri thirrje për pajtim midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Parlamenti Evropian miratoi dy raporte që i bëjnë thirrje Këshillit të BE-së të fillojë bisedimet e pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë pa vonesë, veçanërisht në kontekstin e pushtimit rus të Ukrainës. Raporti për Maqedoninë e Veriut vë..

rinovuar më 22-05-19 7.56.MD
Aleksandër Nikollov

Ngrohja dhe uji i ngrohtë mund të shtrenjtohen me disa dhjetëra për qind nga korriku

Ministri i Energjisë Aleksandër Nikollov pranoi se ngrohja dhe uji i ngrohtë mund të shtrenjtohen me disa dhjetëra për qind nga korriku. Para Komisionit Parlamentar të Energjetikës, ai tha se do të merret një vendim përfundimtar i rregullatorit, si..

botuar më 22-05-19 7.47.MD