Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bienalja e Tretë Ndërkombëtare e Qelqit po mbahet në Sofje

Foto: glassbiennale.nbu.bg

Bienalja Ndërkombëtare e Qelqit është ngjarja më e madhe dhe profesionale në Bullgari, e cila i kushtohet qelqit artistik. Edicioni i tij i tretë vazhdon deri më 7 nëntor 2021. Mikpritës i tij është Galeria Kombëtare në Sofje -“Kuadrat 500” dhe Universiteti i Ri Bullgar, bashkë organizator i ngjarjes. Në program janë përfshirë 160 autorë, piktorë të njohur dhe debutues, autorë të seleksionuar dhe miq të posaçëm prej 42 shteteve. Krijimet e tyre janë një shembull i lartë për larminë e madhe prej teknikave klasike dhe moderne të punës me një qelq arti, sqarojnë organizatorët. Ekspozita do të jetë e pranishme për vizituesit në kohën e punës të Galerisë Kombëtare, gjatë respektimit të të gjitha masave kundra epidemike dhe një prani të kontrolluar.

Përpiloi: Vesella Krësteva

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva


Më shumë nga rubrika

Fjalët do të marrin fjalën gjatë Festivalit Ndërkombëtar Letrar të Sofjes

“Fjalët e kanë fjalën” është motoja e Festivalit të nëntë Ndërkombëtar Letrar të Sofjes. Ngjarja më e madhe letrare në Bullgari do të zhvillohet midis ditëve 7 dhe 12 dhjetor, ku për vit të dytë të radhës që të gjitha ngjarjet, takimet dhe..

botuar më 21-12-05 1.35.MD

Eksponate me vlerë dhe posteri më i vjetër bullgar i filmit në një ekspozitë për jetën e Vasill Gendovit

Më 7 dhjetor mbushen 130 vjet nga lindja e pionierit të kinemasë bullgare Vasill Gendov. Ekspozita unikale do të tregojë për jetën midis teatrit dhe kinemasë të krijuesit të filmit të parë artistik bullgar “Bullgarani është galant”. Ekspozita është..

botuar më 21-12-05 8.45.PD

BNR mbledh propozime për "Ambasadorët Bullgarë të Kulturës"

Cilët janë “Ambasadorët e Kulturës Bullgare”? Cilët janë krijuesit që e përfaqësojnë Bullgarinë në botë? Cilët muzikantë, piktorë, shkrimtarë, poetë, aktorë, valltarë bullgarë e bëjnë Bullgarinë të njohur në hapësirën kulturore..

botuar më 21-12-01 9.23.PD
Подкасти от БНР