Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 12 tetorin

Mot i ftohtë dhe me shi

Foto: BGNES

Të martën moti do të mbetet me vranësira. Do të ketë reshje të konsiderueshme shiu në Bullgarinë Lindore. Pas mesditës nga perëndimi reshjet do të ndalen. Temperaturat minimale do të jenë ndërmjet 6 dhe 11 °, dhe ato maksimale deri në 13 - 17 °, për Sofjen - deri në 8 °.

Mbi bregdetin e Detit të Zi do të jetë me vranësira dhe me erë me reshje. Temperaturat maksimale do të jenë nga 14 ° në Kepin Shablla deri në 17 ° në Ahtopoll. Temperatura e ujit të detit është 16-18 °. Lëvizja e detit do të jetë 3 ballë.

Mbetet me re dhe mjegull në male. Do të bjerë shi, në pjesët më të larta do të bjerë borë. Do të fryjë erë e fortë veriperëndimore. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë deri në 7 °, në 2000 m deri në 2 °. Në vendpushimet Borovec dhe Pamporovo temperatura do të jetë deri në 4 °, në Bansko - deri në 6.

Të mërkurën do të jetë me vranësira. Do të bjerë shi në disa vende në veri-lindje dhe në Rodopet Juglindore.

Më shumë nga rubrika

Maria Gabriel

Zëvendëskryeministrja Maria Gabriel hodhi poshtë kategorikisht propozimin e PP-DB për memorandumin e qeverisjes

Pas një takimi me ambasadorët e BE-së dhe SHBA-së, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e punëve të jashtme, Maria Gabriel, deklaroi në një konferencë në Ministrinë e Punëve të Jashtme se nuk do të nënshkruajë të ashtuquajturën “memorandum..

botuar më 24-02-21 8.42.MD

Parashikimi i motit për 22 shkurtin

Të enjten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin nga minus 2 deri në 3°, minus 1° në Sofje. Gjatë ditës do të mbajë mot kryesisht me diell me vranësira të përkohshme. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 12 dhe 17°, në..

botuar më 24-02-21 6.10.MD

Termocentrali më i madh ndërpreu punën për shkak të kostos së lartë të energjisë elektrike të prodhuar

Termocentrali "KonturGlobal Marica Iztok 3" - një nga dy të ashtuquajturat “centrale të SHBA-së”, pushuan së punuari. Shkaku është bërë skadimi i kontratës afatgjatë me Kompaninë Kombëtare Elektrike për blerjen e energjisë elektrike me çmime fikse...

botuar më 24-02-21 3.10.MD