Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbërriti ambulanca neonatale për fëmijët në Plovdiv dhe rajon

Foto: arkiv

Ambulanca neonatale, e blerë me ndihmën e fushatës "Kapakë për të ardhmen", mbërriti në Plovdiv. Automjeti mjekësor iu dhurua departamentit të urgjencës të Spitalit Universitar “Plovdiv”. Për blerjen e ambulancës me vlerë 200 000 leva kishte nevojë për më shumë se 600 tonë kapakë të ricikluar, të mbledhur brenda një viti. Automjeti do të ndihmojë fëmijët në rrezik jo vetëm në Plovdiv, por edhe në rreth. Rreth 70 raste në vit kërkojnë transportim me ambulancë neonatale pediatrike, tha Dr. Ivan Stojnov, drejtor i qendrës urgjente mjekësore të qytetit.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 9 dhjetorin

Ditën e enjte do të nisë me temperatura minimale nga minus 9 gradë në disa rajone të Bullgarisë Perëndimore deri në 4 gradë në bregun e Detit të Zi. Gjatë ditës do të jetë me diell. Vende-vende do të ketë mjegull në Ultësirën e Trakisë së Epërme..

botuar më 21-12-08 7.05.MD

Masa më të rrepta mendohen në se do të zbulohet Omikron

Autoritetet në vendin tonë po shqyrtojnë masa më të rrepta anti-epidemike në Bullgari, nëse testi për Covid-19 rezulton pozitiv dhe dyshohet të jetë nga varianti Omikron. Këtë e tha Zëvendësministri në detyrë i Shëndetësisë Toma Tomov. Mostrat..

botuar më 21-12-08 5.02.MD
Asen Vasilev dhe Kirill Petkov

Në kabinetin e ri do të ketë dy zëvendëskryeministra më shumë

Secili prej partnerëve të koalicionit në qeverinë e re do të ketë një zëvendëskryeministër dhe dy nga “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Njëri “do të merret me qeverisje efektive”. Në një intervistë për Spiegel, bashkëkryetari i partisë “Po e vazhdojmë..

botuar më 21-12-08 4.42.MD
Подкасти от БНР