Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kontradikta midis Kodit të Punës dhe masave kundër Covid zbuluan sindikatat

Foto: BGNES

Ekziston një kundërshtim midis Kodit të Punës dhe masave të reja, të cilat kërkojnë një certifikatë të gjelbër nga punëtorët në mënyrë që të kenë të drejtën e punës. Kjo do të çojë në shumë padi, tha Sekretarja Kombëtare e Konfederatës së Sindikatave të Pavarura në Bullgari Veliçka Mikova për Radion Kombëtare Bullgare. Problemi më i madh është mungesa e qartësisë në lidhje me statusin e njerëzve që nuk do të pranohen në vendet e tyre të punës për shkak të mungesës së një certifikate të tillë, dhe nëse ata do të marrin një pagë. Dimensionet e së drejtës së punës të masave të reja duhet të diskutohen urgjentisht në takimet midis punëdhënësve, sindikatave dhe shtetit, janë kategorikë sindikalistët.


Më shumë nga rubrika

Kirill Petkov

Negociata intensive gjatë fundjavës për një marrëveshje koalicioni

Pritet që këtë fundjavë të zhvillohen negociata intensive për hartimin e marrëveshjes së koalicionit mes partive që janë partnere potenciale në qeverinë e re – “Po e vazhdojmë ndryshimin”, Partia Socialiste Bullgare /BSP/, “Ka një popull të tillë”..

botuar më 21-12-04 6.00.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të ketë reshje shiu në të gjithë vendin. Ato do të jenë më të konsiderueshme mbi Bullgarinë Juglindore. Por para mesditës reshjet do të ndalen. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga Juglindja. Temperaturat minimale do të lëvizin..

botuar më 21-12-03 6.05.MD
Mariana Vasileva

Një bullgare u bë Zëvendësministre e Sportit në Azerbajxhan

Mariana Vasileva është zëvendësministrja e re e Rinisë dhe Sportit në Azerbajxhan. Ajo u emërua në këtë post personalisht nga Presidenti Ilham Aliev. Bullgarja që prej vitesh jeton dhe punon në vend. Që nga viti 2009 ajo është kryetrajnere e..

botuar më 21-12-03 4.23.MD
Подкасти от БНР