Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Manastiri i Baçkovës tregon sende të restauruara antike

Foto: bulgarianhistory.org

Deri në fund të vitit Manastiri i Baçkovos do t’i gëzojë vizituesit e vet me ikona të papara deri në këtë moment dhe sende fetare nga e kaluara. Ato do të renditen në një dhomë të re të rinovuar në pjesën e Muzeut të Manastirit të Shenjtë,dhe do të shugurohet në një festë të madhe kishtare. Sipas fjalëve të abatit të manastirit peshkopi Sionij, ikonat janë shenjtëri të lashta nga shekulli i 15. Në ekspozitë do të prezantohet dhe një ikonostas i lashtë prej mermeri i kishës së lashtë nga shekulli i 19.

Në ekspozitën e re ndodhet dhe kryqi i cili i është dhuruar manastirit nga perandori Aleksij Komnin, një poltron i lashtë nga tempulli qendror nga antikiteti, disa ikona shumë të vjetra ose të ashtuquajturat klirose, të cilat janë të punuara në Jerusalem dhe të sjella në manastir gjatë rinovimit të kishës. Në muzeun e krijuar gjatë viteve 30 të shekullit të kaluar janë treguar dhe kryqe, të punuara me një drugdhendje tepër fine, e cila është karakteristike për artin monastik që e ka origjinën në malin Athos gjatë periudhës së shekujve 6-7. Mes sendeve më të vlefshme kishtare është një  kuti argjendi dhuratash me prarim dhe shumë gurë gjysmë të çmuar, e cila ruan të ashtuquajturin kungim të thatë për raste tepër të ngutshme. Ajo ka marrë emërtimin “Veneciane”, sepse i përngjan bazilikës së San Markos në Venecie. Në Muzeun Historik Kombëtar në Sofje ruhet edhe një tjetër si kjo, si dhe në manastirin “Shën Ekaterina” në Egjipt. Në muzeun e Manastirit të Baçkovos ka dhe vegla dhe kupa kuzhine liturgjike, një nga të cilët daton që nga viti 1599 dhe është i punuar në qytetin Asenovgrad.

Redaktore: Darina Grigorova

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva


Më shumë nga rubrika

Dita e Shën Nikollës është një nga festat dimërore më të dashura të krishtera në Bullgari

Në kalendarin e bullgarëve 6 dhjetori, i njohur akoma si Dita e Shën Nikollës, është një festë veçanërisht solemne, e përcaktuar nga Kisha Ortodokse për të nderuar Shën Nikolla Mrekullibërësin e Mirës. Ai ka lindur gjatë shekullit të 3 në..

botuar më 21-12-06 1.41.MD

102 vjet nga Traktati Neuilly dhe trashëgimia e rëndë për Bullgarinë

27 nëntori 1919 është një datë e trishtuar për Bullgarinë. Në këtë ditë u nënshkrua një traktat paqeje në periferi të Parisit Neuilly-sur-Seine, i imponuar ndaj vendit tonë pas disfatës së tij në Luftën e Parë Botërore / 1914-1918 /. Me..

botuar më 21-11-27 7.15.PD
Shën Klimenti i Ohrit

Universiteti i Sofjes kremton ditën e shenjtorit të tij mbrojtës

Më 25 nëntor Kisha Ortodokse Bullgare kremton klerikun dhe arsimtar të madh bullgar Shën Klementin, Kryepeshkopin e Ohrit. Shën Klementi njihet edhe si një nga nxënësit e vëllezërve Kirill dhe Metodij i cili së bashku me nxënësit e tjerë të të dy..

botuar më 21-11-25 11.39.PD
Подкасти от БНР