Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Me 1000 të infektuar me Covid-19 për 100 000 - bllokim i pjesshëm për të pavaksinuarit

Foto: arkiv

Nëse infeksioni me koronavirus në vend arrin më shumë se 1000 për 100 000 njerëz dhe mbushja e shtretërve të kujdesit jointensiv tejkalon 9000 veta, do të merret vendim për lockdown, duke filluar me një bllokim të pjesshëm - për të pavaksinuarit. Këtë e bëri të ditur Zëvendësministri i Shëndetësisë Aleksandër Zllatanov për Nova TV. Ai siguroi se Ministria e Shëndetësisë është e gatshme të rrisë numrin e shtretërve intensivë, por në kurriz të aktiviteteve të tjera. Zllatanov tha gjithashtu se nëse është e nevojshme do të zhvillohen negociata që pacientët bullgarë të trajtohen në Greqi, por tani për tani kjo nuk është e nevojshme.

Më shumë nga rubrika

Ekspertët ndërkombëtarë konstatuan shkelje në zonën e aksidentit në autostradën Struma

Nga ekspertiza e gjendjes së rrugës para se të ndodhë aksidenti i rëndë me autobusin maqedonas në autostradën Struma të Bullgarisë, e kryer nga një auditim ndërkombëtar, u konstatua se parmakët e sigurisë nuk janë vendosur në përputhje me kërkesat...

botuar më 21-12-02 11.18.PD
Ministri Valeri Bellçev

Deri në fund të vitit Bullgaria nuk do të marrë hua të reja

Kufiri i borxhit të Bullgarisë është 2,25 miliardë euro dhe deri më tani kemi tërhequr 1,9 miliardë euro, njoftoi Ministri në detyrë i Financave Valeri Bellçev në rubrikën “Pushteti po flet! Haptazi të programit “Horizont” të BNR-së." Sipas..

botuar më 21-12-02 10.10.PD

7.5% e mostrave për Covid-19 janë pozitive

Të infektuarit e rinj me Covid-19 në 24 orët e fundit janë 2105, nga të cilët 79% janë të pavaksinuar. Sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit, 7.5% e 27,937 testeve janë pozitive. Të shtruarit në spital janë 6302, nga të cilët 694 në..

botuar më 21-12-02 9.46.PD
Подкасти от БНР