Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Vanilja" – kënga e rinovuar e Grafa

Foto: youtube.com

Disa ditë më parë Vlladimir Ampov-Grafa prezantoi këngën e tij "Vanilja", me pjesëmarrjen e veçantë të violinistit tonë të njohur Vesko Eshkenazi, koncertmaster i Orkestrës Mbretërore Concertgebouw. Muzika, teksti dhe aranzhimi janë të Grafa. Kënga flet për dashurinë romantike, të paharrueshme dhe për trishtimin e ndarjes:

"Si të harroj të gjitha fjalët e thëna... të gjitha mëngjeset me diell... Si të harroj të gjithë muajt e kaluar, si të harroj frymën e vaniljes me një fytyrë të bardhë?"

Romanca buron edhe nga videoklipi i këngës, i xhiruar në Holandë. Vesko Eshkenazi ka një rol të veçantë në të. “Mjetet ekspresive dhe teknike që përdor këtu janë krejt të ndryshme nga ato të zakonshmet”, shkroi violinisti në rrjetet sociale.

Kënga u interpretua për herë të parë live më 14 nëntor në Amsterdam, në një koncert të Vlladimir Ampov-Grafa.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

"Shpresoj të jesh atje " – një këngë për gjërat më intime tek njeriu

“Shpresoj të jesh atje” është kënga e re e grupit FSB. Muzika është e Rumen Bojaxhievit dhe Konstantin Cekovit, krijues të grupit legjendar. Vjershat janë të poeteshës Zhivka Shopova , e cila ka shkruar shumë nga tekstet e këngëve të njohura dhe..

botuar më 22-01-27 11.39.PD

“Fjalë të lodhura”

“Fjalë të lodhura” është një këngë në interpretim të Zhana Bergendorf, e cila u bë e njohur pas fitores në sezonin e dytë të shfaqjes televizive muzikore X Factor. Muzika dhe aranzhimi janë vepër e kompozitorit Dimitër Getov dhe autore e tekstit..

botuar më 22-01-26 12.33.MD

Dashuria fatale – një frymëzim për krijimin e këngës “Everything to Nothing”

Jean Mar është një artist bullgar i cili ka fituar popullaritet në Zvicër, ku ka jetuar vitet e fundit. Aty ai debutoi në radio me këngën e tij “Love is”, e cila prej katër vitesh vazhdon të transmetohet nga radiot lokale, e ndjekur nga “Hold On”,..

botuar më 22-01-24 9.49.PD
Подкасти от БНР