Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ema Crown dhe kënga e saj e re “Gjurma”

Në fund të verës Ema Crown prezantoi këngën e saj të re “Gjurma”. Këngëtarja është autore e muzikës, për kompozimin e së cilës e ka frymëzuar vjersha e Mira Dojçinovës - Irini. Aranzhimi është i Stojan Bozov, me të cilin Ema ka vite që punon.

“Nata është me ngjyrë vjollce. Me pika. A ishin këto xixëllonja? Ose yjet…”

Teksti poetik dhe melodia e bukur “marrin jetë” në video, një pjesë të së cilës këngëtarja e ka xhiruar në Venecia. Në të marrin pjesë edhe balerinë profesionistë. Kështu Ema arrin të ndërthurë disa arte.

Ajo ka mbaruar Shkollën e Muzikës “Prof. Veselin Stojanov "në Ruse dhe "Teknologjitë e Muzikës dhe Multimedias" në Universitetin e Sofjes. Këngëtarja i kushton një vëmendje të veçantë vizionit me të cilin i “vesh” kompozimet e saj.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva


Më shumë nga rubrika

Dashuria fatale – një frymëzim për krijimin e këngës “Everything to Nothing”

Jean Mar është një artist bullgar i cili ka fituar popullaritet në Zvicër, ku ka jetuar vitet e fundit. Aty ai debutoi në radio me këngën e tij “Love is”, e cila prej katër vitesh vazhdon të transmetohet nga radiot lokale, e ndjekur nga “Hold On”,..

botuar më 22-01-24 9.49.PD

Le të fluturojmë me G.R.A.S.

Grupi G.R.A.S. është themeluar në fund të vitit 2004 nga ish-anëtarët e formacionit të njohur muzikor Fandango. Emri është shkurtim i emrave të anëtarëve: Georgi Rusev - bas, vokal, Rosen Senovski - kitara, tastierë (i cili ishte në grup deri në..

botuar më 22-01-19 11.29.PD

Sofja është sfondi i videoklipit të këngës "Jetë në riparim"

Petko Sllavov është kompozitor, basist, kitarist. Në fillim të vitit 2014 në tregun muzikor bullgar doli albumi i tij i parë solo - "Shënimet e të dashuruarit të fundit", i cili përfshin 10 këngë dhe mund të dëgjohet në Spotify, ITunes, si dhe në..

botuar më 22-01-17 10.10.PD
Подкасти от БНР