Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kërpudhat pyjore – një mjet jetese në fshatin bullgar dhe erëza të shtrenjta në kuzhinën e Evropës Perëndimore

Foto: BGNES

Në javët në të cilat bullgarët brenda dhe jashtë vendit kanë mundësinë për të votuar herën e radhës këtë vit, thirrja “Mos shkoni për kërpudha, shkoni për të votuar!” është sërish aktuale. Ajo u bë shumë e njohur në vitet e tranzicionit, kur kishte pjesëmarrje të ulët elektorale dhe njerëzit ndiheshin të mashtruar nga partitë politike dhe liderët e tyre. Partitë e tranzicionit janë tashmë në histori, por “të shkosh për kërpudha ditën e zgjedhjeve” do ta ruajë shumë kohë kuptimin e vet… Mirëpo, në artikullin tonë nuk bëhet fjalë për politikanët, që mbijnë si kërpudha, kur të ketë zgjedhje, por për kërpudhat e pyllit, që në disa fshatra të malit të Rodopeve janë mundësia e vetme e jetesës.

Këtë vit çmimi i kërpudhave më të kërkuara në pikat e blerjes në vendin tonë shënoi rekord, por megjithatë mbledhësit e kërpudhave që kanë mundësi të ecin në pyll që nga mëngjesi deri në mbrëmje po bëhen gjithnjë e më të pakët. Fshatrat po shpopullohen, por edhe papunësia është në rënie dhe mbledhja e kërpudhave është një punë sezonale dhe varet shumë nga kushtet specifike të motit. Gjatë muajve të verës këtë vit kishte një periudhë të gjatë të thatë, e cila ndikoi negativisht mbi rendimentin e mbledhësve të kërpudhave.

“Që nga 15 korriku ka një korrje të dobët të paprecedentë në të gjithë Evropën dhe çmimet e kërpudhave shënuan rekord. Kjo ndodh për herë të parë në praktikën time”, thotë Julian Kolev, pronar i një kompanie për përpunim dhe eksport të kërpudhave pyjore, një nga kryesoret në Bullgari. Ai ka një diplomë në inxhinieri, por ka më shumë se 30 vjet që merret me tregtim kërpudhash. Julian Kolev eksporton prodhimin e vet vetëm në Evropë. Ai është kategorik se kërpudhat bullgare janë në top 5 të kërpudhave më të mira në botë, por me kushtin se nuk e përfshijmë këtu Kinën.

“Nuk do të thosha që Covid-i ishte problem për ne, por për shembull këtë vit nga 15 korriku deri më 15 tetor nuk patëm aspak prodhueshmëri sepse ishte thatësirë ​​për tre muaj. Për më tepër, biznesi ynë është sezonal - nga 15 nëntori deri më 15 prill nuk kemi kërpudha të freskëta, dhe këta janë 6 muaj. Pra rezulton se në vite si ky i tanishëm kemi prodhimtari në vazhdim të vetëm 3 muajve. Ky është problemi kryesor - ne duhet të sigurojmë punësim për njerëzit për të gjithë vitin në mënyrë që të ruajmë strukturën e një ndërmarrjeje në të cilën ka aktivitete të larmishme."

Në pyjet bullgare ka rreth 200 lloje kërpudhash, por ato me vlerë tregtare janë vetëm 14-15 lloje. Mbledhësit i njohin shumë mirë dhe ka shumë pak të ngjarë të kenë kopje helmuese” – na shpjegoi Julian Kolev.

"Kërpudha nuk është një produkt kryesor, nuk është një ushqim jetik, por është shumë e shijshme, prandaj çmimet po rriten gjithnjë e më shumë. Konkurrentët tanë janë vendet fqinje - Rumania, Maqedonia e Veriut, Serbia, Turqia, kërpudha ka në Lituani, Letoni, Estoni dhe Poloni. Ne të gjithë eksportojmë në një treg të përbashkët - 7-8 vende, kryesisht në Evropën Perëndimore. Çmimi është sipas ofrimit dhe kërkimit. Për çdo furnizim diskutohet paraprakisht çmimi, në fakt nuk ka çmim standard për një muaj ose një javë. Sa u përket kërpudhave të ngrira, vitin e kaluar për shkak të mbylljes së kufijve mbetën shumë kërpudha të pashitura në ndërmarrjet në Evropë dhe në vendin tonë. Kjo u bë shkak që këtë pranverë kërpudhat të shiten me çmime jashtëzakonisht të ulëta sepse duhej shfrytëzuar prodhimi i mbetur nga viti i kaluar”.

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Foto: BGNES

Më shumë nga rubrika

Çmimet u rritën ndjeshëm dhe kjo ndryshoi edhe qëndrimet e bullgarëve për kursimet e tyre

Aktualisht jemi në një periudhë transformimi global të ekonomive në mbarë botën, biznese të reja po shfaqen dhe të tjera po ndryshojnë dhe kjo reflektohet edhe në vendin tonë, thonë ekspertët financiarë. Ata këshillojnë njerëzit që të vazhdojnë të..

botuar më 22-01-21 7.15.PD

Investitorët austriakë: Klima e biznesit në Bullgari është inkurajuese

Austria është ndër investitorët kryesorë në Bullgari. 4.6 miliardë euro janë investimet e 350 kompanive austriake. Mbi 20 000 bullgarë punojnë në kompani austriake. Situata ekonomike dhe politike në Bullgari është “inkurajuese” – kështu e..

botuar më 22-01-20 7.31.MD

Qarkullimi i Bursës Bullgare u rrit me 106 për qind në vitin 2021

Bursa Bullgare regjistroi vitin 2021 si një nga vitet më të suksesshme në historinë e saj, me një xhiro prej 819 milionë leva. Kjo paraqet një rritje prej 106 për qind krahasuar me vitin e mëparëshëm 2020, njoftojnë nga bursa. Numri i..

botuar më 22-01-20 5.35.MD
Подкасти от БНР