Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në qytetin anglez të Eastbourne do të admirojnë "Detin, zemrën, dhe qiellin" e Varnës

Foto: Pixabay

Si është zhvilluar qyteti Varna gjatë 100 vjetëve të fundit nga pikëpamja kulturore, arsimore dhe turistike?  Këtë do të kenë mundësi të shikojnë nga data 20 nëntor banuesit dhe miqtë e qytetit anglez Eastbourne, mikpritës i ekspozitës “Deti, zemra, qielli”. Iniciativa është e bashkisë joformale për art social “100 Fytyra” dhe i është kushtuar 100 vjetorit nga shpallja e qytetit Varna për një qytet turistik. Në të, në një mënyre atraktive të rinjtë mbledhin një histori një shekullore në një shirit fotografik të gjatë gjashtë metra me imazhe nga e kaluara e kryeqytetit tonë detar.“Do të tregojmë dhe video të ndryshme me pamjen e qytetit gjatë viteve dhe postere”, tregojnë organizatorët.

Në Eastbourne, “Deti, zemra, qielli” do të eksponohet në qendrën sociale për arte, e cila gjendet në zemrën tregtare të qytetit. Vendi do t’u japë mundësi njerëzve të cilët kalojnë rastësisht aty të mund të shikojnë bukuritë e Varnës. “Ne kemi bërë një fotografi shumë të madhe, 3 me 2 metra, të një peizazhi detar nga qyteti me idenë që kjo të zgjojë një dëshirë tek anglezët për ta vizituar mot Varnën” - pohon Todor Gerov. Ai dhe kolegët e tij shpresojnë se së shpejti projekti “Deti, zemra, qielli” do të prezantohet dhe në Londër. Përpiloi: Vesella Krësteva

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Më shumë nga rubrika

“Pandemia në vijë të parë” – çfarë nuk treguan mediat

Cilat janë betejat personale dhe profesionale të punëtorëve të vijës së parë në sfera të ndryshme sociale në një situatë pandemie? Cilat janë problemet, çfarë është solidariteti dhe a ka ai tokë në Bullgari? Përgjigjet e këtyre pyetjeve i..

botuar më 22-01-15 2.15.MD

Eurostat: Bullgaria ka shkallën më të lartë të vdekshmërisë në BE në nëntor 2021

Numri i vdekjeve në Bullgari në nëntor është pothuajse dy herë më i lartë nga ai para pandemisë. Këtë e ka bërë të ditur agjencia evropiane e statistikave Eurostat, cituar nga “Dnevnik”. Eurostat publikoi të dhëna për vdekshmërinë e lartë, sipas të..

botuar më 22-01-14 6.07.MD

Plazhi i Varnës strehoi sërish të ardhurit me pupla nga Veriu

Këto ditë banorët e Varnës përfituan nga moti jashtëzakonisht me diell dhe i ngrohtë për të shkuar në plazh. Por jo për t'u dhënë pas banjave detare, por për të shijuar një atraksion tradicional lokal - qindra mjellma të bardha si..

botuar më 22-01-14 7.15.PD
Подкасти от БНР