Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Numri i të shëruarve nga Covid në ditë ra nën numrin e të infektuarve rishtazi

Foto: EPA/BGNES

3233 janë rastet e reja me koronavirus në vend në 24 orët e fundit. Mbi 82 për qind prej tyre nuk janë vaksinuar. 9,56% e 33 803 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg.

Në 24 orët e fundit kanë vdekur 151 persona me Covid të konfirmuar. Më shumë se 94% e viktimave të pandemisë nuk janë vaksinuar. 3026 persona u raportuan se janë shëruar.

Të sëmurët aktivë të regjistruar janë 106 572. 7001 veta janë shtruar në spital. 777 prej tyre janë në terapi intensive. Të sapo pranuarit në spitale janë 734 veta, 89% prej tyre nuk janë të imunizuar.

Të martën janë dhënë 19 746 vaksina. 1 714 306 persona kanë përfunduar tërë imunizimin. 69 546 persona janë me dozën e tretë.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën në zonat veriore dhe lindore me erë mesatare deri në të fortë veriperëndimore do të vazhdojë të pushtojë të ftohtin. Temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 8 deri në minus 3 gradë, në lugina deri në minus 12 gradë. Gjatë ditës..

botuar më 22-01-21 8.25.MD

Bullgaria ndryshon vlefshmërinë e certifikatës së gjelbër për vaksinim

Certifikata e gjelbër për kursin e kryer të vaksinimit do të jetë e vlefshme për 9 muaj. Vendimi do të hyjë në fuqi më 1 shkurt dhe do të skadojë pas dozës së fundit. Ndryshimi është për shkak të një vendimi të Komisionit Evropian më 21 dhjetor të..

rinovuar më 22-01-21 7.16.MD
Presidenti Rumen Radev

Vendi ynë nuk pranon ultimatume

Presidenti Rumen Radev doli me një qëndrim në të cilin e cilësoi si të papranueshme dhe të pakuptimtë këmbënguljen e Rusisë për tërheqjen e forcave të NATO-s nga Bullgaria. Sipas Presidentit, në vendin tonë nuk ka kontingjente të përhershme..

botuar më 22-01-21 5.54.MD
Подкасти от БНР