Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për fundjavën

Pritet rritje e temperaturave ditore

Foto: БГНЕС

Të shtunën vranësirat do të jenë më të konsiderueshme. Deri në mesditë do të ketë reshje shiu vetëm vende-vende në rajonet jugperëndimore. Do të fryjë erë mesatare jugperëndimore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 1 deri në 4 gradë. Temperaturat në bregdetin e Detit të Zi do të jenë më të larta. Gjatë ditës vlerat maksimale do të jenë nga 9 deri në 14 gradë, në disa vende deri në 17, për rajonin e Sofjes termometrat do të tregojnë deri në 14 gradë.

Në zonat malore do të mbizotërojë mot i vranët. Në majat do të ketë mjegull. Në masivët e Bullgarisë Perëndimore do të ketë reshje shiu mbi 2000 m dhe borë. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë deri në 9°, në 2000 m rreth 2.

Të dielën temperaturat ditore do të rriten deri në 17-18 gradë, por në jug të Ballkanit do të ketë reshje shiu.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 26 janarin

Mëngjesin e së mërkurës me erë të lehtë veriperëndimore, vranësirat do të rriten në shumë rajone të Bullgarisë. Temperaturat minimale do të jenë nga minus 4 deri në minus 13 gradë, për Sofjen rreth minus 12 gradë. Gjatë ditës do të mbajë..

botuar më 22-01-25 8.25.MD

Bullgarët jashtë nuk duan të kthehen në shtëpi

Bashkatdhetarët tanë jashtë shtetit nuk kanë ndërmend të kthehen përgjithmonë në vendin tonë, tregojnë rezultatet e një anketimi të komunitetit global të bullgarëve në mbarë botën “Tuk-Tam” (Aty-Këtu). Ata prej tyre që ende e lejojnë një mundësi të..

botuar më 22-01-25 7.34.MD
Dimitër Kovaçevski dhe Rumen Radev

Radev ndaj Kovaçevskit: Të mos zvarritemi më dhe të bëjmë përparim në tema të rëndësishme

Në takimin me Kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Dimitër Kovaçevski, Presidenti Rumen Radev shprehu kënaqësinë për punën e dy qeverive. Ai bëri thirrje që e njëjta mënyrë të përdoret në zgjidhjen e çështjeve të hapura politike: “Le të sqarojmë..

botuar më 22-01-25 5.35.MD
Подкасти от БНР