Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumen Geçev nga BSP: Vendet në kabinetin e ri tashmë janë ndarë

Rumen Geçev
Foto: BGNES

Vendet në kabinetin e ri shpërndahen sipas peshës së secilës prej partive në Kuvendin e ardhshëm Popullor. Këtë e bëri të ditur për BNT Rumen Geçev nga Partia Socialiste Bullgare /BSP/. Sipas tij, 8 prej mandateve shkojnë për “Po e vazhdojmë ndryshimin”, 4 për BSP-në, 3 për “Ka një popull të tillë” dhe 2 për “Bullgarinë Demokratike”.

Ai tha se gjatë diskutimeve me partnerët e mundshëm të koalicionit është arritur pajtim mbi një sërë çështjesh, por mbeten edhe të tilla që janë të diskutueshme. Ato do të sqarohen pas bisedimeve shtesë dhe një takimi udhëheqë dhe takim me liderët e formacioneve kryesore politike.

Më shumë nga rubrika

Çifti presidencial Rumen Radev dhe Ilijana Jotova morën detyrën për mandatin e dytë

Presidenti Rumen Radev dhe Nënpresidentja Ilijana Jotova morën sot detyrën për mandatin e tyre të dytë, me një ceremoni zyrtare në sheshin para Katedrales Patriarkale “Shën Aleksandër Nevski”. Tradicionalisht, që nga viti 1997, kur..

botuar më 22-01-22 12.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën në zonat veriore dhe lindore me erë mesatare deri në të fortë veriperëndimore do të vazhdojë të pushtojë të ftohtin. Temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 8 deri në minus 3 gradë, në lugina deri në minus 12 gradë. Gjatë ditës..

botuar më 22-01-21 8.25.MD

Bullgaria ndryshon vlefshmërinë e certifikatës së gjelbër për vaksinim

Certifikata e gjelbër për kursin e kryer të vaksinimit do të jetë e vlefshme për 9 muaj. Vendimi do të hyjë në fuqi më 1 shkurt dhe do të skadojë pas dozës së fundit. Ndryshimi është për shkak të një vendimi të Komisionit Evropian më 21 dhjetor të..

rinovuar më 22-01-21 7.16.MD
Подкасти от БНР