Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

224 veta me Covid të konfirmuar vdiqën në 24 orët e fundit

Foto: BGNES

3020 janë të infektuarit rishtazi me koronavirus në vend në 24 orët e fundit. 83% e tyre nuk janë vaksinuar. Krahasuar me të hënën, numri i të infektuarve është rritur me 2292 raste. 8% janë mostrat pozitive nga 36 559 testet e kryera, sipas portalit coronavirus.bg.

224 veta kanë vdekur me Covid të konfirmuar në 24 orët e fundit. 92% e tyre nuk janë vaksinuar. Në 14 ditët e fundit, vdekjet nga koronavirusi kanë qenë 1824.

105 123 janë të sëmurët aktivë. 946 janë të pranuarit rishtazi në spitale. Nga ata, 87 për qind nuk janë vaksinuar. Numri i përgjithshëm i pacientëve të shtruar në spitale është 6526. 723 persona janë në njësitë e kujdesit intensiv. 2965 persona u shëruan.

Të hënën janë dhënë 15 819 vaksina. Janë 1 762 938 persona me dy imunizime. Me një dozë të tretë, tashmë janë 92 804 persona.

Më shumë nga rubrika

Faturat e energjisë elektrike dhe gazit po paguhen gjithnjë e më vështirë

Qendrat për personat në rrezik janë të detyruar të mbyllen për shkak të faturave të energjisë elektrike dhe gazit. Në një letër drejtuar Ministrit të Financave dhe Çështjeve Sociale dhe Kryetarit të Komisionit Social Parlamentar, Avokatja e Popullit..

botuar më 22-01-27 5.36.MD

Ministria e Punëve të Jashtme është në kontakt të vazhdueshëm me diplomatët tanë në Ukrainë

"Bullgarët në Ukrainë janë të rëndësishëm për ne," tha Ministrja e Jashtme Teodora Gençovska në një konferencë në Ministrinë e Jashtme, ku prezantoi temat aktuale në agjendën ndërkombëtare. Sipas Gençovskës, Ministria e Punëve të Jashtme është në..

botuar më 22-01-27 5.14.MD
Ministrja Teodora Gençovska

Ka rifilluar dialogu midis Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut

Ministritë e Jashtme të dy vendeve, si koordinatorë të procesit të afrimit dhe rifillimit të dialogut ndërmjet Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, kanë zgjeruar hapësirën e diskutimeve. Në një konferencë në Ministrinë e Punëve të..

botuar më 22-01-27 3.40.MD
Подкасти от БНР