Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 1 dhjetorin

Dhjetori fillon me temperatura të ulëta

Foto: Ani Petrova

Të mërkurën temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 10 deri në 2 gradë në rajonin e Burgasit. Temperaturat më të ulëta do të jenë në luginat e Bullgarisë Jugperëndimore, ndërsa në Sofje në mëngjes priten temperatura minus 8. Gjatë ditës do të fryjë erë mesatare dhe përkohësisht e fortë nga veriperëndimi. Do të ketë vranësira të ndryshueshme, të cilat pasdite do të zvogëlohet vende-vende deri me diell. Temperaturat ditore do të lëvizin nga 7 deri në 12 gradë Celsius. Në fushat e larta në Bullgarinë Perëndimore temperaturat do të mbeten më të ulëta. Për Sofjen parashikimi është për temperatura deri në 5°.

Në zonat malore do të ketë vranësira të ndryshueshme, të cilat pasdite do të zvogëlohen deri me diell. Do të fryjë erë e fortë përgjatë kreshtave dhe përkohësisht nga veriperëndimi. Temperatura maksimale në një lartësi prej 1200 m do të jetë deri në 3 °, në 2000 metra - rreth minus 3.

Të enjten temperaturat minimale dhe ato ditore do të rriten me 2 deri në 4 gradë.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 28 janarin

E premtja para dite   temperaturat minimale do të jenë ndërmjet minus 5 dhe 0 gradë. Gjatë ditës vranësira do të jetë e ndryshueshme, pasdite dhe e konsiderueshme. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 5 dhe 10 gradë, për Sofje deri në..

botuar më 22-01-27 8.25.MD

Shpëtimi i hebrenjve bullgarë nga kampet naziste është vepër e gjithë shoqërisë bullgare

"Duke shpëtuar rreth 50 000 hebrenj bullgarë, populli ynë po dëshmon se empatia, toleranca dhe respekti për njeriun janë veti të tij thellësisht të natyrshme". Me këto fjalë Kryetari i Kuvendit Popullor Nikolla Minçev kujtoi shpëtimin e hebrenjve..

botuar më 22-01-27 8.24.MD

Bullgaria dhe Italia diskutojnë bashkëpunimin në fushën e mbrojtjes

Ministri i Mbrojtjes Stefan Janev dhe Ambasadorja e Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë e Italisë, Shkëlqesia e saj Giuseppina Dzara, kanë diskutuar për mundësitë për zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe në fushën e mbrojtjes, njoftoi qendra për shtyp e..

botuar më 22-01-27 6.39.MD
Подкасти от БНР