Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

7.5% e mostrave për Covid-19 janë pozitive

Foto: BGNES

Të infektuarit e rinj me Covid-19 në 24 orët e fundit janë 2105, nga të cilët 79% janë të pavaksinuar. Sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit, 7.5% e 27,937 testeve janë pozitive. Të shtruarit në spital janë 6302, nga të cilët 694 në reanimacion. Të sapoardhurit janë 526 veta dhe 86,69% ​​e tyre nuk janë vaksinuar. Numri i vdekjeve në 24 orët e fundit është 89 persona (86,52% të pavaksinuar). 2089 pacientë janë raportuar të shëruar.

Shumica e rasteve të reja janë në Sofje - 517, Plovdiv - 157 dhe Varna - 135.

Numri i të imunizuarve gjatë 24 orëve të fundit është 19.519, ndërsa numri i përgjithshëm i vaksinave të vendosur deri tani është 3 350 019. Në Bullgari tashmë ka 1 780 797 persona me një cikël të përfunduar vaksinimi dhe 106 513 me tre doza.

Më shumë nga rubrika

Në bujqësinë bullgare me sukses aplikohen teknologjitë për të thithur karbonin në tokë

Në kultivimin e drithërave dhe kulturave industriale në Bullgari po aplikohen gjithnjë e më me sukses teknologjitë për të thithur karbonin në tokë. Sipas Zëvendësministrit të Bujqësisë Momçill Nekov, i cili po merr pjesë në Forumin Botëror të Ushqimit..

botuar më 22-01-28 8.10.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën në mëngjes temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 6 deri në minus 1 gradë, në zonat e larta të Bullgarisë Perëndimore deri në minus 9, në Sofje rreth minus 6 gradë. Gjatë ditës do të fryjë erë mesatare nga perëndimi e..

botuar më 22-01-28 7.50.MD

Kirill Petkov u takua me ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së

Kryeministri Kirill Petkov u takua me ambasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian. Biseda ishte me iniciativën e Ambasadores së Francës në Bullgari Florence Robin, vendi i së cilës mban presidencën e BE-së. Këtë e njoftoi shërbimi për shtyp..

botuar më 22-01-28 7.37.MD
Подкасти от БНР