Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për fundjavën

Na pret mot i freskët me shi

Foto: BGNES

Të shtunën do të ketë reshje shiu në të gjithë vendin. Ato do të jenë më të konsiderueshme mbi Bullgarinë Juglindore. Por para mesditës reshjet do të ndalen. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga Juglindja. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 2 dhe 7°, kurse ato ditore do të ulen dhe do të lëvizin ndërmjet 4 dhe 9°. Për rajonin e Sofjes temperatura maksimale do të jetë deri në 5 gradë.

Mbi male vranësirat do të jenë të konsiderueshme dhe në shumë vende mbi 1700 m para mesditës reshjet e shiut do të kthehen në borë. Do të fryjë erë mesatare veriperëndimore, në zonat e larta dhe të hapura - erë e fortë nga perëndimi. Temperatura maksimale në një lartësi prej 1200 m do të jetë deri në 4 °, në 2000 m - rreth minus 1.

Të dielën do të mbajë mot kryesisht i vranët, në ultësira dhe me mjegull, në disa zona me reshje të egra. Në male do të ketë më shumë diell.

Më shumë nga rubrika

Çifti presidencial Rumen Radev dhe Ilijana Jotova morën detyrën për mandatin e dytë

Presidenti Rumen Radev dhe Nënpresidentja Ilijana Jotova morën sot detyrën për mandatin e tyre të dytë, me një ceremoni zyrtare në sheshin para Katedrales Patriarkale “Shën Aleksandër Nevski”. Tradicionalisht, që nga viti 1997, kur..

botuar më 22-01-22 12.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën në zonat veriore dhe lindore me erë mesatare deri në të fortë veriperëndimore do të vazhdojë të pushtojë të ftohtin. Temperaturat minimale do të lëvizin nga minus 8 deri në minus 3 gradë, në lugina deri në minus 12 gradë. Gjatë ditës..

botuar më 22-01-21 8.25.MD

Bullgaria ndryshon vlefshmërinë e certifikatës së gjelbër për vaksinim

Certifikata e gjelbër për kursin e kryer të vaksinimit do të jetë e vlefshme për 9 muaj. Vendimi do të hyjë në fuqi më 1 shkurt dhe do të skadojë pas dozës së fundit. Ndryshimi është për shkak të një vendimi të Komisionit Evropian më 21 dhjetor të..

rinovuar më 22-01-21 7.16.MD
Подкасти от БНР