Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mostrat pozitive për Covid-19 janë nën 5%

Foto: Radio Vidin

706 janë rastet e reja me koronavirus në vend në 24 orët e fundit. 81% e të infektuarve rishtazi nuk janë vaksinuar. 4.3 për qind e 16 360 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg.

100 811 janë të sëmurët aktivë. 6130 veta u shtruan në spital. 674 janë në terapi intensive. 165 janë të pranuarit rishtazi në spitale. 82% e tyre nuk janë vaksinuar.

47 veta vdiqën me Covid-19 të konfirmuar. Asnjë prej tyre nuk është vaksinuar. 385 u raportuan të shëruar.

Të dielën janë dhënë 4050 vaksina. 1 802 611 persona kanë përfunduar tërë imunizimin. 126 807 bullgarë kanë marrë një dozë të tretë.

Për shkak të rënies së incidencës së koronavirusit më 6 dhjetor, është hequr kufizimi për pranimet dhe operacionet e planifikuara në spitale.


Më shumë nga rubrika

Ministrja Gençovska

Bullgaria dhe Rumania mbështesin sovranitetin e Ukrainës

Ministrja e Jashtme Teodora Gençovska përgëzoi në telefon homologun e saj rumun Bogdan Aurescu për 30 vjetorin e nënshkrimit të marrëveshjes për miqësinë, bashkëpunimin dhe fqinjësinë e mirë midis dy vendeve. Të dy ministrat riafirmuan..

botuar më 22-01-28 9.32.PD

Tashmë tre ditë të sapo infektuarit me Covid janë mbi 26%

9874 janë rastet e reja me koronavirus në vend për 24 orët e fundit krahasuar me 9916 një ditë më parë. 77 për qind e të infektuarve rishtazi nuk janë të imunizuar. 26.2% e 37 945 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit..

botuar më 22-01-28 9.01.PD

Parashikimi i motit për 28 janarin

E premtja para dite   temperaturat minimale do të jenë ndërmjet minus 5 dhe 0 gradë. Gjatë ditës vranësira do të jetë e ndryshueshme, pasdite dhe e konsiderueshme. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 5 dhe 10 gradë, për Sofje deri në..

botuar më 22-01-27 8.25.MD
Подкасти от БНР