Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 7 dhjetorin

Paralajmërim për reshje të konsiderueshme shiu dhe erë në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore

Foto: BGNES

Të martën reshjet nga jugperëndimi do të përfshijnë pjesën më të madhe të vendit. Do të fryjë erë mesatare deri të fortë veriperëndimore, me të cilën do të depërtojë ajër i ftohtë. Në zonat e larta të Bullgarisë Perëndimore dhe në pjesën e përparme të Ballkanit reshjet e shiut do të kthehen shpejt në borë. Mbulesa e borës do të arrijë nga 5 deri në 15 cm. Reshjet në jugperëndim do të jenë të konsiderueshme. Temperaturat do të bien. Për rajonin e Sofjes - deri në 2°.

Në male do të mbajë mot me vranësira dhe mjegull me reshje kryesisht bore. Në vendkalimet malore do të ketë stuhi dëbore. Temperatura maksimale në lartësinë 1200 m do të jetë rreth 3°, në 2000 m minus 1.

Të mërkurën reshjet do të vazhdojnë, ndërsa në Bullgarinë verilindore ato do të kalojnë në borë.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 28 janarin

E premtja para dite   temperaturat minimale do të jenë ndërmjet minus 5 dhe 0 gradë. Gjatë ditës vranësira do të jetë e ndryshueshme, pasdite dhe e konsiderueshme. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 5 dhe 10 gradë, për Sofje deri në..

botuar më 22-01-27 8.25.MD

Shpëtimi i hebrenjve bullgarë nga kampet naziste është vepër e gjithë shoqërisë bullgare

"Duke shpëtuar rreth 50 000 hebrenj bullgarë, populli ynë po dëshmon se empatia, toleranca dhe respekti për njeriun janë veti të tij thellësisht të natyrshme". Me këto fjalë Kryetari i Kuvendit Popullor Nikolla Minçev kujtoi shpëtimin e hebrenjve..

botuar më 22-01-27 8.24.MD

Bullgaria dhe Italia diskutojnë bashkëpunimin në fushën e mbrojtjes

Ministri i Mbrojtjes Stefan Janev dhe Ambasadorja e Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë e Italisë, Shkëlqesia e saj Giuseppina Dzara, kanë diskutuar për mundësitë për zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe në fushën e mbrojtjes, njoftoi qendra për shtyp e..

botuar më 22-01-27 6.39.MD
Подкасти от БНР