Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

U aktualizua lista e vendeve sipas zonave të ngjyrave

Foto: arkiv

Nga e premtja, 7 janar, personat që vijnë në Bullgari nga vendet që bien në "zonën e kuqe" lejohen në territorin e vendit po të paraqitin një certifikate të vlefshme digjitale të BE-së për Covid për vaksinim, ose kalimin e sëmundjes, ose një dokument të ngjashëm, së bashku me një rezultat negativ të një testi PCR të kryer deri në 72 orë para hyrjes. Kjo thuhet në urdhrin e Ministres së Shëndetësisë Prof. Asena Serbezova lëshuar sot më 5 janar.

Shtetasit bullgarë dhe personat me status të qëndrimit të përhershëm, afatgjatë ose të vazhdueshëm në Bullgari dhe anëtarët e familjeve të tyre që nuk paraqesin asnjë nga dokumentet e mësipërme (për vaksinim ose kalimin e sëmundjes, si dhe rezultat negativ të testit PCR) lejohen në territorin e vendit dhe vendosen në karantinë të detyrueshme 10-ditore, e cila nuk mund të anulohet.

Shtetasit bullgarë dhe personat me status të qëndrimit të përhershëm, afatgjatë ose të vazhdueshëm në territorin e Bullgarisë dhe anëtarët e familjeve të tyre që paraqesin vetëm një nga këto dokumente vendosen gjithashtu në karantinë 10-ditore, e cila mund të hiqet nëse personi paraqet rezultat negativ të një testi PCR të kryer jo më herët se 72 orë pas mbërritjes në vend.

Më 7 janar po hyn në fuqi gjithashtu lista e përditësuar e vendeve sipas zonave të ngjyrave. Rumania është në “zonën e gjelbër”. Këtë ditë në “Zonën Portokalli” përfshihen Austria, Hungaria dhe Luksemburgu. Në “zonën e kuqe” po hyjnë Argjentina, Shtetet e Bashkuara, Kanadaja, Australia, Finlanda, Suedia, Italia, Spanja, Portugalia, Mali i Zi, Malta etj.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD
Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD