Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Moti i ngrohtë mashtroi bletët në Rodopet

Foto: BGNES

Bletët largohen nga kosheret dhe shkojnë për të “kullosur” të joshur nga moti pranveror i pazakontë për janarin, informon BTA. Vitet e fundit temperaturat e larta gjatë dimrit nuk janë një përjashtim në krahinat jugore të Bullgarisë. Ja përse edhe bletarët në rajonin e qytetit Smoljan nuk habiten nga ky aktivitet dimëror i bletëve. Për shkak të anomalive dimërore, bletarët janë të detyruar të sigurojnë më shumë rezerva ushqimore për kosheret në dimër. Prandaj, bletarët kontrollojnë më shpesh nëse rezervat në koshere janë të mjaftueshme për mbijetesën e bletëve gjatë muajve të mbetur të dimrit. Rreziqet janë më së shumti në zonën malore, ku ende nuk ka bimësi të lulëzuar, përveç luleborës që haset aty-këtu nëpër kopshte.

Përpilues: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova


Më shumë nga rubrika

71.5 për qind e bullgarëve e përkufizojnë veten si të krishterë, myslimanët janë 10.8 për qind

Më shumë se 4.2 milionë njerëz ose 71.5 për qind e bullgarëve e përkufizojnë veten si të krishterë, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave. Prej tyre, 4 milionë janë ortodoksë lindorë, afro 70 mijë janë protestantë, rreth 39 mijë janë..

botuar më 24-02-05 10.38.PD

BE me iniciativë kundër trafikut të drogës përmes porteve

Bashkimi Evropian ka nisur një partneritet publik-privat të autoriteteve të porteve që synon të harmonizojë masat e sigurisë dhe të përmirësojë shkëmbimin e informacionit për të ndihmuar në trajtimin e trafikut të drogës, kontrabandës dhe krimit të..

botuar më 24-01-31 5.15.MD

Kriza demografike po ul numrin e studentëve në vend

Bullgaria mbetet prapa vendeve të BE-së për sa i përket përqindjes së të rinjve me arsim të lartë. Heqjet e taksave për studentët me kuota shtetërore po synon rritjen e numrit të studentëve në mes të një krize demografike gjithnjë e më të rëndë...

botuar më 24-01-30 10.57.PD