Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Si duken sytë e mjekëve në repartin e Covid-it?

Sytë e mjekëve në repartin Covid
Foto: Teodor Ushev

Duke u shëruar me sukses nga koronavirusi në Akademinë Mjekësore Ushtarake në Sofje, animatori me famë botërore Teodor Ushev nuk ndalon së pikturuari dhe së dërguari mesazhe në rrjetet sociale. Teoja është animatori më i vlerësuar bullgar.

Filmat e tij kanë fituar mbi 80 çmime të ndryshme dhe ai ka një nominim për Oskar për filmin “Vajsha e verbër”. Kurse në fillim të karrierës së tij një rol të rëndësishëm luajti dhe “Radio Bullgaria". 

Në një nga postimet e tij të fundit, krijuesi i dashur bullgar ka vënë vizatimin e tij të syve të mjekëve që kujdesen për të në repartin e spitalit, me komentin e mëposhtëm:

“Gjëja më e rëndë e kësaj sëmundjeje është se madje nuk mund të shikosh fytyrat e njerëzve, të cilët të kanë shëruar. I shikon vetëm sytë e tyre. Në bazë të tyre mund të gjykosh nëse ata të buzëqeshin, nëse janë të lodhur. Çdo gjë kalon përmes tyre. Në fillim fare nuk mund të orientohesh se kush - kush është. Pas kësaj mësohesh. Ti je një njeri i tërë, një njeri përpara tyre. Kurse ata - ata janë sy të shqetësuar, por plotë dritë, të përmbushur me shumë mirësi dhe kujdes...

Përkulem para këtyre njerëzve, punonjësit e mjekësisë.Shpresoj t'i njoh një ditë në rrugë kur t'i takoj.

Prandaj i pikturova, që të mund t’i mbaj mend.”

Mali Vitosha nga dritarja e dhomës në spital

Teo Ushev u pranua për mjekim në Akademinë Ushtarake Mjekësore në fund të vitit, disa ditë pasi kishte njoftuar se kishte marrë një dozë përforcuese.Pavarësisht nga kjo animatori nuk pendohet dhe nuk i vjen keq se është imunizuar. Nga dhoma e tij në spital, ai pikturoi fytyrën e frikës dhe e quajti pikturën e tij:

Fear. A look at the eyes of a neighbour. Sketches from the Covid chamb.

Frikë. Vështrimi i një njeriu të sëmurë. Piktura nga Kovid dhoma.

Sytë e frikës

Animatori i talentuar publikoi një seri prej peizazheve të bukura, të cilat vihen re nga dritarja e kovid-repartit. Në to një vend qendror zë mali i dashur i kryeqytetasve Vitosha. Kjo është një nga pikturat e tij më të reja, ajo është e quajtur Landscapes from the Covid chamb. Sunny winter day at Vitosha mountain.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Foto: Teodor Ushev

Më shumë nga rubrika

Foto: Facebook/InstitutCulturelBulgare

Java e librit bullgar fillon në Paris

Instituti Kulturor Bullgar në kryeqytetin francez shënon Ditën e Arsimit dhe Kulturës Bullgare 24 maj me shtatë ditë kushtuar librit bullgar. Nga data 18 deri më 25 maj do të prezantohen mbi 100 tituj nga autorë bashkëkohorë bullgarë , botuar..

botuar më 22-05-17 4.42.MD

Bullgaria është sërish pjesë e Natës Evropiane të Muzeve

Për vit të 18 të radhës institucionet kulturore bullgare aderohen ndaj iniciativës evropiane “Nata e Muzeve” më 14 maj. Ideja për këtë ngjarje lindi gjatë vitit 2005 në Francë, nën patronazhin  e Sekretarit të Përgjithshëm të Këshillit të Evropës..

botuar më 22-05-14 8.15.PD

Në Plovdiv po fillon "One Dance Week" – janë ftuar yjet botërore të kërcimit bashkëkohor

Shumë pak ngjarje kulturore bashkëkohore në vendin tonë përballojnë ndryshimet e trazuara politike, ekonomike dhe sociale dhe shënojnë jetëgjatësi në ekzistencën e tyre. Mes tyre doli dhe festivali më i madh ndërkombëtar për një vallëzim modern në..

botuar më 22-05-13 7.15.PD