Programi i ditës

Më 15 janar para 30 vitesh Bullgaria u bë vendi i parë në botë që njohu Maqedoninë e pavarur

Presidenti Zhelju Zhelev në trubunën e Kuvendit Popullor më 15 janar 1992
Foto: arkiv

Më 8 shtator 1991, ndarja paqësore e Maqedonisë nga Jugosllavia u zyrtarizua pas një referendumi në të cilin shumica e qytetarëve të republikës votuan për një shtet të pavarur. Më 15 janar 1992, Bullgariau bë shteti i parë në botë që njohu pavarësinë e shtetit të quajtur Republika e Maqedonisë, sipas kushtetutës së saj të parë. Kjo falë këmbënguljes së Presidentit të atëhershëm bullgar Zhelju Zhelev (1990-1997)

Në orët e vona të mbrëmjes seanca e Kuvendit Popullor u ndërpre dhe Kryeministri Filip Dimitrov njoftoi se qeveria ka marrë vendim për njohjen e pavarësisë së katër republikave nga ish-Jugosllavia - Sllovenia, Kroacia, Maqedonia, Bosnja dhe Hercegovina. Më 22 shkurt 1999, në Sofje u nënshkrua Deklarata e fqinjësisë së mirë midis Bullgarisë dhe Maqedonisë nga kryeministri i atëhershëm Ivan Kostov dhe homologu i tij maqedonas Ljubço Georgievski.

Më shumë nga rubrika

Përvan Simeonov

Poshtërimi i bullgarëve për Maqedoninë е Veriut mund t’ua sosë durimin e tyre

Bullgarët nuk duan zgjedhje sepse nuk shohin alternativë dhe vazhdojnë t'i japin një shans qeverisë aktuale. "Qeveria ka një shans për të mbetur në pushtet dhe të gjithë ata që janë në nxitim me parashikimet për rënien e saj janë përpara..

botuar më 22-05-19 11.09.PD
Ministrja e Jashtme Teodora Gençovska

Ministrja e Jashtme Teodora Gençovska: Qëndrimi i Bullgarisë për Maqedoninë e Veriut nuk ka ndryshuar

"Qëndrimi i Bullgarisë nuk ka ndryshuar - zbatimi i Marrëveshjes së Miqësisë. Na duhen veprime konkrete. Humbëm 5 muaj në biseda, në intervista. Ne presim që të fillojë zbatimi i marrëveshjes," bëri të ditur Ministrja e Punëve të Jashtme e..

botuar më 22-05-18 7.11.MD
Roberto Fico dhe Nikolla Minçev

Roberto Fico: Integrimi evropian i Ballkanit Perëndimor është i një rëndësie strategjike për BE-në

Zgjerimi i Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor është i një rëndësie strategjike për Bashkimin Evropian. Kështu deklaroi në Kuvendin Popullor Kryetari i Dhomës së Deputetëve të Italisë, Roberto Fico, i cili ndodhet për një vizitë..

botuar më 22-05-16 3.44.MD