Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 18 janarin

Mot i ftohtë me erë

Foto: BGNES

Gjatë natës përmes vendit do të kalojë një front i ftohtë. Në disa vende nga veriu në jug do të ketë reshje, kryesisht bore. Temperaturat minimale do të jenë ndërmjet minus 3° dhe 2°, në Sofje - rreth minus 3°. Më 18 janar, do të mbajë mot me erë, ndonëse era do të dobësohet. Vranësirat do të jenë të ndryshueshme. Pasdite do të mbajë mot kryesisht me diell në pjesën më të madhe të vendit. Do të jetë ftohtë dhe temperaturat maksimale do të jenë ndërmjet 1° dhe 6°, në Sofje – rreth 1°.

Në male para mesditës vranësirat do të jenë më të konsiderueshme dhe vende-vende do të ketë borë. Pasdite do të jetë kryesisht me diell. Do të vijojë të fryjë erë e fortë, në kreshta do të ketë stuhi me erë nga veriperëndimi. Do të jetë më e ftohtë dhe temperatura maksimale në një lartësi prej 1200 metrash do të jetë rreth minus 7 °, në 2000 metra - rreth minus 12 °.

Më shumë nga rubrika

6 veta vdiqën me Covid të konfirmuar në 24 orët e fundit

316 janë rastet e reja me Covid në vend për 24 orët e fundit ose 216 më shumë se një ditë më parë. Më shumë se 2/3 e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 4.56 për qind e 6917 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit..

botuar më 22-05-26 9.27.PD
Kirill Petkov

Në Davos, kryeministri bullgar kritikoi varësinë e Evropës nga Rusia

Lufta në Ukrainë na gjeti në zemër të shumë krizave sepse e kemi lejuar veten të jemi të varur nga Rusia, tha Kryeministri Kirilll Petkov në një panel në Forumin Ekonomik Botëror në Davos. Petkov shtoi se “ne nuk mund t’i përgjigjemi luftës ashtu..

botuar më 22-05-26 9.16.PD

Parashikimi i motit për 26 majin

Të enjten temperaturat minimale do të jenë nga 12 deri në 18 gradë, në kryeqytet - 14 gradë. Gjatë ditës moti do të jetë me diell. Pasdite do të ketë vranësira vende-vende në Bullgarinë Lindore dhe në zonat malore do të ketë reshje shiu dhe..

botuar më 22-05-25 8.35.MD