Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kirill Petkov nga Shkupi: Fqinjësia e mirë tash e tutje do të matet me hapa realë

| rinovuar më 22-01-18 5.57.MD
Foto: BGNES

Unë dhe homologu im Kirill Petkov do të përdorim energji të re për të përmirësuar marrëdhëniet mes dy vendeve tona. Këtë e tha Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitër Kovaçevski, pas takimit kokë më kokë me Kryeministrin bullgar Kirill Petkov, i cili po ndodhet për vizitë në Shkup. "Ne po fillojmë intensivisht të zgjidhim çështjet e hapura," tha Kovaçevski. Dy kryeministrat vendosën që më 25 janar të këtij viti të zhvillojnë mbledhjen e përbashkët të dy qeverive në Sofje. Do të krijohen grupe pune dypalëshe për ekonominë, infrastrukturën, kulturën, integrimin evropian dhe historinë. "Fqinjësia e mirë tani e tutje do të matet me hapa realë," tha Kryeministri bullgar Kiril Petkov.

Bullgaria ka rënë dakord të përdorë emrin Maqedonia e Veriut në vend të Republikës së Maqedonisë së Veriut pasi autoritetet e Shkupit kanë dërguar një notë verbale në OKB, ku thuhet se ai vlen vetëm për territorin e vendit dhe jo për zonën gjeografike dhe se Shkupi nuk ka pretendime territoriale ndaj asnjë shteti tjetër.

Kryeministri bullgar tha se mikpritësit e tij kanë premtuar se së shpejti do të emërohet ambasador i Maqedonisë së Veriut në Sofje. Ai gjithashtu theksoi se linja ajrore e diskutuar Sofje-Shkup do të jetë realitet për 60 ditë.

Ministrat e Punëve të Jashtme të Bullgarisë dhe të Maqedonisë së Veriut, Teodora Gençovska dhe Bujar Osmani, konfirmuan se integrimi evropian i Ballkanit Perëndimor është në interesin kombëtar si të vendeve kandidate, ashtu edhe të vendeve anëtare të BE-së.


Më shumë nga rubrika

Roberto Fico dhe Nikolla Minçev

Roberto Fico: Integrimi evropian i Ballkanit Perëndimor është i një rëndësie strategjike për BE-në

Zgjerimi i Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit Perëndimor është i një rëndësie strategjike për Bashkimin Evropian. Kështu deklaroi në Kuvendin Popullor Kryetari i Dhomës së Deputetëve të Italisë, Roberto Fico, i cili ndodhet për një vizitë..

botuar më 22-05-16 3.44.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri pret që Shkupi të krijojë një institucion qeveritar për bullgarët

Të gjithë bullgarët e dinë se Maqedonia e Veriut duhet të jetë në BE. Të gjithë e dinë gjithashtu se të drejtat e bullgarëve atje duhet të mbrohen, tha Kryeministri Kirill Petkov për Nova TV. “Çështja është që ta heqim këtë retorikë politike dhe të..

botuar më 22-05-16 11.41.PD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Athina ratifikoi marrëveshjen ushtarake për ndihmë me SHBA-në Ditë të numëruara para vizitës së Kryeministrit të Greqisë Kiriakos Micotakis në Uashington, parlamenti grek ratifikoi zgjatjen e marrëveshjes dypalëshe ushtarake për ndihmë..

botuar më 22-05-13 2.10.MD