Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

43,5% e mostrave të Covid-19 në Bullgari janë me Omikron

Foto: Rojters

227 raste të variantit të virusit Omikron të SARS-CoV-2 janë identifikuar në Bullgari nga Qendra Kombëtare për Sëmundjet Infektive dhe Parazitare. Mostrat klinike janë marrë deri më 10 janar 2022 në 40 spitale në 18 rrethe në vend.

Nga gjithsej 522 provat klinike të testuara me SARS-CoV-2, 43,5% janë raste të vërtetuara të variantit Omikron dhe 56,75% janë ato të variantit Delta ose të nënvarianteve të tij.

Më shumë nga rubrika

KE përsëri bëri thirrje për pranimin e Bullgarisë në Shengen

Komisioni Evropian përsëriti thirrjen e tij ndaj Këshillit të Bashkimit Evropian që të vendosë për pranimin e Bullgarisë, Rumanisë dhe Kroacisë në zonën Shengen. Komisioni konsideron se të tre vendet plotësojnë kriteret e nevojshme. Kështu thuhet..

botuar më 22-05-24 5.36.MD

Zhvendosja më masive e refugjatëve ukrainas ka për t’u realizuar

Në ditët e fundit të muajit maj pritet të ndodhë zhvendosja më e madhe masive e refugjatëve ukrainas në Bullgari – rreth 35 mijë persona. Këtë e tha në Burgas Kryetarja e Agjencisë për Refugjatë, Mariana Tosheva, e cila ndodhet për një vizitë pune..

botuar më 22-05-24 3.59.MD

BE dhe SHBA dënuan pezullimin e gazit nga Rusia për Bullgarinë

Në një deklaratë të përbashkët, Komisioni Evropian dhe Shtetet e Bashkuara e cilësuan pezullimin e furnizimit me gaz nga Rusia në Bullgari dhe Poloni si “të paarsyeshme dhe të papranueshme”. Ata e dënojnë këtë veprim dhe e cilësojnë si “shantazh..

botuar më 22-05-24 2.21.MD