Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shuma mesatare e të ardhurave të sigurimeve shoqërore në Bullgari në muajin nëntor ka qenë 609 euro

Foto: arkiv

Instituti Kombëtar i Sigurimeve Shoqërore njoftoi se shuma mesatare e të ardhurave të sigurimeve shoqërore për vendin për muajin nëntor 2021 ka qenë 1191,79 leva / 609 euro /. Një raport i Radio Bullgarisë tregon se një vit më parë - për nëntorin 2020, Shuma mesatare e të ardhurave të sigurimeve shoqërore ka qenë 1099,10 leva / 562 euro /.

Të ardhurat mesatare të sigurimeve shoqërore në vend për periudhën nga data 01.12.2020 deri më 30.11.2021 janë 1161,23 leva / 593 euro /, sipas Institutit Kombëtar të Sigurimeve Shoqërore.

Të ardhurat mesatare mujore të sigurimeve shoqërore përdoren për llogaritjen e shumave të pensioneve të reja për muajin pasardhës.


Më shumë nga rubrika

Kiril Petkov: Dialogu konstruktiv është i rëndësishëm për Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut

Kryeministri bullgar Kirill Petkov nuk u angazhua me afatet për heqjen e vetos bullgare për fillimin e bisedimeve të Republikës së Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në BE. Ai e tha këtë pas takimit të mbrëmshëm në Romë me Kryeministrin e fqinjit..

botuar më 22-05-24 11.37.PD

293 raste të reja me Covid-19, një e treta e tyre - në Sofje

Në 24 orët e fundit u zbuluan 293 raste të reja me koronavirus në Bullgari. 4.46 për qind e 6573 testeve të kryera janë pozitive, sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar të Informacionit në mesnatë. 62.46 për qind e rasteve të reja janë te..

botuar më 22-05-24 11.11.PD
Rumen Radev

Rumen Radev: Gjuha bullgare është një atdhe i padukshëm që lidh bullgarët në mbarë botën

“Më 24 maj të gjithë jemi vetëm bullgarë”, tha presidenti Rumen Radev në përshëndetjen me rastin e Ditës së Vëllezërve të Shenjtë Kirill dhe Metodij, alfabetit, arsimit dhe kulturës bullgare dhe letërsisë sllave. "Sot ka shtatë milionë bullgarë në..

botuar më 22-05-24 10.48.PD